آزمون زبان انگلیسی

آزمون زبان

امروزه انواع آزمون زبان انگلیسی با هدف های مشترکی وجود دارند و علاقه مندان به زبان انگلیسی پس از یادگیری کامل حاضر به شرکت در آزمون ها می شوند تا در زمینه کاری ، شغلی و تحصیلی پیشرفت چشمگیری را داشته باشند . ما در این صفحه انواع آزمون ها را از جمله :
DUOLINGO ، MSRT، EPT ، ITEP، FCE ،GMAT، TOLIMO ، TOEFL، IELTS و PTE….. را با جزییات برای شما آورده ایم تا با هر کدام آشنایی کامل پیدا کنید و بدانید برای چه هدفی در این راه قدم بگذارید. تا انتها همراه ما باشید و در ابتدا اطلاعات کلی از آزمون زبان انگلیسی را داشته باشید. سپس هر کدام از آزمون های موجود در این صفحه را به طور جداگانه مطالعه کنید.

آزمون زبان انگلیسی چیست ؟

آزمون زبان ، آزمونی است که سطح ، درک و مهارت افراد را در زبان انگلیسی مورد سنجش قرار می دهد و اکثر آزمون ها برای اهداف مشترک با کمی تفاوت طراحی شده اند. در ادامه ویژگی ها و مباحث آزمون های مختلف را مورد بررسی قرار می دهیم.

آزمون های زبان ایرانی و خارجی

به طور کلی آزمون های زبان به دو دسته ایرانی و خارجی تقسیم می شوند. و اهداف متفاوتی را دارند.

آزمون های ایرانی

شامل : MSRT ، EPT ، TOLIMO می باشد .

اهداف : بر روی گرامر و دستور زبان تمرکز بیشتری دارد و سطح دانش زبان برای اهداف داخلی مانند استخدام، تحصیلات تکمیلی و یا ارتقای شغلی مورد سنجش قرار می دهد.ساختار و محتوای این آزمون در نوع سوالات تنوع کمتری دارد .  بر روی ترجمه و لغات تخصصی تمرکز بیشتری دارد و اکثرا شامل بخش‌های گرامر، واژگان، درک مطلب و نگارش است
مدرک دریافتی از آزمون های ایرانی در ایران اعتبار دارد و ممکن است در خارج از کشور آن را نشناسند

آزمون های خارجی

شامل : تافل ، آیلتس ، FCE ، GRE ، PTE ، GMAT، DUOLINGO است

اهداف : بر روی ۴ مهارت خواندن ، نوشتن ، صحبت کردن و گوش دادن تمرکز دارد. و توانایی های شما را در برقراری ارتباط ، مرتبط با تحصیل ، کار و مهاجرت می سنجد
تنوع آن  در نوع سوالات و فرمت آزمون زیاد است مانند سوالات چندگزینه‌ای ، پاسخ کوتاه ، تشریحی و شنیداری همچنین در موقعیت های واقعی بر روی مهارت‌های کاربردی زبان تمرکز بیشتری دارد
مدرک دریافتی از این آزمون در سراسر جهان در هر زمینه ای مانند شغل ، مهاجرت و تحصیل اعتبار دارد

ویژگی های آزمون زبان

برخی از رایج ترین ویژگی هایی که در آزمون های زبان وجود دارند عبارتند از :

(۱) هدف آزمون
تحصیلی آزمون هایی مانند آیلتس ، تافل IBT و آکادمیک مهارت های داوطلبان را برای تحصیل در دانشگاه ها یا موسسات آموزشی مورد ارزیابی قرار می دهد
مهاجرت آیلتس ، تافل و جنرال آزمون هایی هستند که  مهارت های افراد را در زبان انگلیسی برای مهاجرت کردن به یک کشور خاص طراحی کرده است
سنجش مهارت زبان آموزانی که می خواهند خود را در زمینه یادگیری زبان انگلیسی مورد ارزیابی قرار دهند در آزمونی مانند دولینگو باید شرکت کنند
شغلی اگر هدف شما از مهاجرت برای پیدا کردن کار است آزمونی مانند PTE برای این موضوع طراحی شده است و مهارت های شما را مورد سنجش قرار می دهد.

(۲)  مورد ارزیابی قرار دادن مهارت ها
آزمونی برای مهارت های عمومی در آزمون هایی مانند تافل ، آیلتس و IBT ۴ مهارت های عمومی اصلی را که شامل : خواندن ، نوشتن ، صحبت کردن و گوش دادن است بسیار مهم است
آزمونی برای مهارت های به خصوص بر روی یک یا دو مهارت بیشتر تمرکز دارد

(۳) فرمت آزمون زبان
آزمون های حضوری این فرمت همانطور که از نامش پیداست به صورت حضوری در مراکزی که آزمون در آنجا برگزار می شود و کتبی انجام می شود مانند : آیلتس ، تافل
آزمون مبتنی بر کامپیوتر اما این نوع از آزمون با کامپیوتر انجام می شود و برخی با این سبک از شرکت کردن در آزمون راحت تر هستند . از آزمون های مبتنی بر کامپیوتر می توانیم به تافل IBT و آزمون PTE اشاره کنیم.

(۴) زمان و مکان آزمون زبان
آزمون بین المللی در سراسر جهان و تاریخ های مختلف قابل برگزاری است مانند آیلتس و تافل
آزمون آنلاین در هر زمان و مکانی فقط با متصل شدن به اینترنت می توانید در این آزمون شرکت کنید. آزمون دولینگو و تافل هوم ادیشن نیز جزو این دسته از آزمون های زبان هستند.

(۵) اعتبار آزمون
برخی از آزمون ها مانند آیلتس و تافل توسط اکثر دانشگاه ها ، موسسات و ….. در سراسر جهان اعتبار دارند و مدرک دریافتی مورد قبول می باشد
اما برخی دیگر از آزمون ها ممکن است مدرک دریافتی آن را  به رسمیت نشناسند

مهارت های آزمون چیست ؟

در تمامی آزمون ها ۴ مهارت وجود دارد که برای قبولی و گرفتن مدرک هر آزمونی که انتخاب کرده اید باید در این مهارت ها سطح قابل قبولی را داشته باشید. در ادامه این مهارت ها را به طور خلاصه برایتان آورده ایم. اما جزئیات هر مهارت در هر آزمونی متفاوت است به همین علت توصیه می کنیم از مطالعه کردن آزمون های موجود در این صفحه غافل نشوید.

۱. اولین مهارت خواندن یا همان reading می باشد که در آزمون ، توانایی داوطلبان را در درک و خواندن متن های انگلیسی مورد ارزیابی قرار می دهد.
۲. مهارت نوشتن یا writing از شما می خواهد به صورت کتبی متن های انگلیسی که از شما می خواهند را بنویسید.
۳. مهارت گوش دادن یا listening فهمیدن و درک شما را از سخنان انگلیسی مورد سنجش قرار می دهد.
۴. در صحبت کردن یا speaking از شرکت کنندگان در آزمون زبان می خواهند به صورت شفاهی دو نفره یا چند نفره با یکدیگر صحبت کنند.

نکات کلی مهم قبل و حین آزمون زبان

– نمی توان با قاطعیت گفت که کدام یک از آزمون های زبان بهتر و پر طرفدار تر است و انتخاب هر یک از آزمون ها بستگی به نیاز و هدف شما دارد که برای چه کاری می خواهید در آزمون زبان شرکت کنید زیرا آزمون های مهاجرت ،‌کار یا تحصیل با یکدیگر تفاوت دارند.
– سطح فعلی زبان انگلیسی خود را در نظر بگیرید برای افرادی که در سطح متوسط تا پیشرفته هستند آزمون تافل و آیلتس برای آنها مناسب است.
– آزمون PTE برای همه سطوح مناسب است اما چون آزمون کامپیوتری است ممکن است برای برخی این کار کمی مشکل باشد.
– برای شرکت در آزمون زبان ، با برنامه ریزی قبلی و تحقیق کردن در زمینه اینکه کدام آزمون برای شما مناسب است اقدام به ثبت نام کنید و با عجله این کار را انجام ندهید.
– هزینه آزمون های زبان با یکدیگر تفاوت دارد ابتدا سطح بودجه مورد نظر خود را بسنجید سپس اقدام به ثبت نام کنید.
– در کلاس های زبان یا دوره های مختلف شرکت کنید تا سطح زبان انگلیسی شما در ۴ مهارت مهم ، تقویت شود.
– دستورالعمل های آورده شده در آزمون را با دقت بررسی کنید و مطمئن شوید که آنها را به خوبی درک کرده اید سپس به سراغ پاسخ دادن به سوالات بروید.

جمع بندی

به انتهای مطالب آزمون زبان انگلیسی رسیدیم و اطلاعات اولیه را که نیاز بود بدانید کسب کردید. برای اینکه از جزئیات آزمون ها بیشتر بدانید می توانید هر کدام از آزمون ها را مطالعه کنید سپس اقدامات اولیه را برای شروع انجام دهید و از تمرین و تکرار زبان انگلیسی خسته نشوید . امیدواریم که این مقاله آموزشی برایتان مفید بوده باشد.