آشنایی با آزمون FCE | مدرک مادام العمر

تیم تحریریه

بروز رسانی شده در : 1403/04/18

آزمون FCE

امروزه زبان آموزان بعد از گذراندن دوره های زبان انگلیسی ، به فکر شرکت کردن در آزمون های مختلفی هستند تا با گرفتن مدرک های معتبر بین المللی بتواند به خواسته های خود برسند. در این مقاله آموزشی یکی از آزمون ها که نامش آزمون FCE با جزئیات لازم که شامل ساختار ، نمره دهی ، اعتبار مدرک آن ، مزایا ، نحوه ثبت نام ، منابع و نکات مهم که باید بدانید مورد بررسی قرار می گیرد. تا انتها همراه ما باشید زیرا هر آنچه باید بدانید را اینجا پیدا می کنید. همچنین برای دیدن انواع آزمون ها و کسب اطلاعات بیشتر می توانید به صفحه آزمون های زبان انگلیسی مراجعه کنید.

آزمون FCE چیست ؟

آزمون FCE یا همان First Certificate in English ، آزمونی است که توسط دانشگاه کمبریج به صورت بین المللی برگزار می شود و کاربرد آن ، سنجیدن مهارت های زبان آموزان در سطح Upper-Intermediate یا B2 مطابق با چارچوب مرجع مشترک اروپا (CEFR) طراحی شده است. این آزمون نیز مانند دیگر آزمون های PTE ،‌ ITEP ، GMAT ، MSRT و … ساختار و اهدافی دارد که در ادامه به این موضوعات مهم می پردازیم.

ساختار آزمون FCE

بعد از آشنایی با این آزمون به مهم ترین موضوع آن ، یعنی ساختار می رسیم. که از ۴ بخش اصلی که شامل مهارت ها است تشکیل شده است. این مهارت ها عبارتند از :

نوشتن یا  Writingاین قسمت از آزمون ، شامل دو بخش می باشد و داوطلبان حاضر در آزمون باید دو قطعه نوشتاری در زمینه نامه، گزارش، مقاله، نقد و بررسی و غیره باشد. و زمانی که برای این کار دارید 1 ساعت و 30 دقیقه است.
گوش دادن یا Listening۴ بخش دارد که شامل ۳۰ سوال است و درک متن های صوتی شامل مکالمات روزمره، گزارشات خبری ، ارائه و سخنرانی را می‌سنجد. و تایم در نظر گرفته شده در این قسمت ۴۵ دقیقه می باشد.
صحبت کردن یا Speakingدر این بخش دو یا چند داوطلب مقابل یکدیگر مصاحبه ای با یکدیگر انجام می دهند. مواردی که باید در این مصاحبه وجود داشته باشد شامل :  توانایی داوطلب ها در برقراری ارتباط با یکدیگر ، بیان ایده‌ها و نظرات شان و  شرکت کردن در مکالمه ارزیابی  می‌شود. ۱۴ دقیقه زمان برای موارد گفته شده دارید.
خواندن و کاربرد زبان انگلیسی (Reading and Use of English)۷ بخش که شامل ۵۲ سوال است و هر سوال ۱ نمره دارد برای پاسخ 1 ساعت و 15 دقیقه زمان دارید. در این بخش ها  توانایی داوطلبان در مطالعه و درک متن های مختلف نظیر داستان ، روزنامه، و مجلات را ارزیابی می‌کنند. در بخش کاربرد زبان ، دانش گرامر و لغت سنجیده می‌شود. 

نمره دهی در آزمون

به طور کلی این آزمون نمره قبولی ندارد. و نمره نهایی داوطلب های حاضر در آزمون FCE از جمع نمرات چهار بخش بدست می‌آید و از 0 تا 190 محاسبه می شود. ترتیب بالاترین نمره تا پایین ترین به شرح زیر است.

– نمره گرفته شده توسط داوطلبان ، اگر 170 یا بالاتر باشد مدرک FCE را با نمره A دریافت می کنند.
– نمره های 163 تا 169 ، مدرک FCE را با نمره B می گیرند.
– نمره 156 تا 162 ، با نمره C قبول می شوند.
– نمره 140 تا 155 با نمره Pass ، مدرک FCE را دریافت می‌کنند.
– و نمره‌های پایین‌ تر از 140 مردود محسوب می‌شوند.

سپس بعد از ۶ هفته کارنامه خود را که شامل نقاط ضعف و قوت تان است به دست تان می رسد.

اعتبار آزمون FCE

اگر بخواهیم در مورد اعتبار این آزمون بگوییم اینگونه است مدرکی که دریافت می کنید بسیار معتبر و ارزشمند می باشد و مانند برخی آزمون های دیگر تاریخ انقضا ندارد. به صورت مادام العمر می توانید در هر زمان و مکانی از آن استفاده کنید.

مزایای این آزمون شامل موارد زیر می شود :

شما پس از دریافت این مدرک نیازی به تمدید دوباره ندارید و در وقت و هزینه خود صرفه جویی می کنید چون نیازی به انجام دوباره آزمون ندارید. اما دقت کنید با گذشت زمان ممکن است سطح مهارت های شما در زبان انگلیسی کاهش پیدا کند در نتیجه تمرین را از یاد نبرید و همیشه به فکر ارتقا خود باشید.

نحوه ثبت نام در آزمون

آزمون FCE در سال دو بار در سراسر جهان برگزار می شود و مراحلی دارد که شما باید آنها را انجام دهید. انجام این مراحل بدین ترتیب می باشد.

۱. ابتدا باید مرکز آزمون مناسبی را انتخاب کنید برای این کار به وب سایت رسمی دانشگاه کمبریج مراجعه کنید و لیست مراکزی که مجاز برای آزمون هستند را ببینید.

۲. در مرحله دوم باید حساب کاربری که شامل نام ، نام خانوادگی ، ایمیل و … است را در وب سایت رسمی دانشگاه کمبریج ایجاد کنید.

۳. دقت کنید با رسیدن به این مرحله در اسرع وقت باید اقدام به ثبت نام برای انتخاب تاریخ و محل آزمون کنید زیرا مراکز آزمون محدود است و ظرفیت آن به زودی تکمیل می شود.

۴. بعد از گذراندن مرحله قبل باید هزینه آزمون را به صورت آنلاین پرداخت کنید.

۵. و در انتها ثبت نام شما تایید می شود و ایمیل تایید را از دانشگاه کمبریج دریافت خواهید کرد.

نکات مهم آزمون FCE

– برنامه ریزی دقیق و مطالعه زیادی برای آزمون داشته باشید.
– در آزمون هایی که به عنوان نمونه هستند شرکت کنید تا با نمونه سوالات و ساختار آن به خوبی آشنا شوید.
– در ۴ مهارت نام برده شده در جدول ابتدای مطالب ، خود را تقویت کنید.
– منابع آموزشی معتبری را انتخاب کنید و از آنها برای یادگیری بهتر استفاده کنید.
– برای حضور در آزمون نیم ساعت قبل باید حضور داشته باشید و به همراه داشتن مدارک شناسایی و ثبت نام ضروری است.

شاید برایتان سوال باشد که پس از آزمون دادن و گرفتن مدرک FCE برای چه کارهایی می توانید از آن استفاده کنید؟

– شما برای پذیرش در دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های انگلیسی‌ زبان می توانید مشغول به تحصیل شوید.
– هنگامی که مهارت های زبانی شما اثبات شود در سطح بین الملل برای مشاغل مختلف می توانید مشغول به کار شوید.
– در برخی از کشور می توانید ویزای تحصیلی یا ویزای کار بگیرید و به آنجا مهاجرت کنید.

منابع آزمون

منابعی که نیاز است قبل از آزمون به آنها مراجعه کنید تا نتیجه بهتری از آزمون خود دریافت کنید عبارتند از :

  • کتاب های آمادگی آزمون FCE که برای شما در نظر گرفته شده است.
  • دوره های آمادگی که در اکثر آموزشگاه های زبان برگزار می شود.

جمع بندی

به انتهای مطالب آزمون FCE رسیدیم و با هر آنچه که به آن مربوط بود آشنا شدید. با تمرین و تکرار زیاد در مهارت ها به راحتی می توانید این مدرک بین المللی و معتبر را دریافت کنید و به اهداف مورد نظر خود برسید.

گردآوری شده توسط تیم تحریریه استاد کامران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *