نمره دهی و اعتبار آزمون ITEP + نمونه سوالات و کتاب ها

آزمون ITEP

آزمون ITEP

آزمون ITEP یک آزمون بین المللی مهارت زبان انگلیسی است که توسط itep international معرفی و ارائه شده است. این آزمون از سال 2008 تا کنون اجرا شده و کشور های زیادی مانند آمریکا، انگلیس و استرالیا از این آزمون برای ملاک سنجش سطح زبان آموزان و مهاجران تحصیلی و کاری استفاده می کنند.

در این مقاله به بررسی کامل آزمون آی تپ ، انواع آن، نحوه برگزاری و میزان اعتبار مدرک می پردازیم اگر شما هم اطلاعات کافی راجع به این آزمون ندارید پیشنهاد می کنیم تا پایان مقاله همراه ما باشید چرا که نکات کلیدی این آزمون و روش شرکت در آن را به شما معرفی خواهیم کرد.

مزایای آزمون ITEP

ITEP مخفف International Test of English Proficiency به معنای آزمون بین المللی مهارت زبان انگلیسی است. در بیش از 60 کشور جهان این آزمون برگزار می شود و نتایج آن را به سرعت برای شخص آزمون دهنده ارسال می کنند. در ادامه به تعدادی از مزایایی که آزمون آی تپ دارد اشاره می کنیم.

سهولت شرکت در آزمون : این آزمون به دو صورت مجازی و حضوری برگزار می شود. که این باعث شده داوطلبان در هر محلی که راحت تر هستند به این آزمون بپردازند. در حال حاضر 10 مرکز در ایران مجوز برگزاری این آزمون را به صورت آنلاین دارند که می توانید آن ها را در وبسایت رسمی ITEP مشاهده کنید.

مقرون به صرفه : به نسبت سایر آزمون های زبان انگلیسی که در جهان برگزار می شود این آزمون قیمت پایین تری دارد. آزمون ITEP در دو نوع وجود دارد که به طور کلی هزینه شرکت در آن ها در حدود 159 دلار آمریکا می باشد.

نتایج سریع و معتبر : شرکت کنندگان پس از گذشت 24 ساعت از زمان آزمون نتایج خود را دریافت کرده و می توانند نقاط ضعف و قوت خود را مشاهده کنند. همچنین بیش از 1500 دانشگاه، نهاد و سازمان دولتی این آزمون را به رسمیت شناخته و از این آزمون برای تشخیص سطح دانشجویان خود استفاده می کنند.

انواع آزمون ITEP

افرادی که در این آزمون شرکت می کنند اهداف مختلفی دارند که هر کدام نیاز است تا سطح خاصی از زبان را برخوردار باشند به عنوان مثال افرادی که برای اپلای این آزمون را می دهند سطح زبان متفاوتی را نیاز دارند نسبت به افرادی که برای بحث کاری یا مهاجرتی اقدام کرده اند. پس برای رسیدگی به همین موضوع سازمان ITEP International راهکاری را در نظر گرفته است.

این سازمان آزمون را در انواع مختلفی برگزار می کند تا افراد به راحتی بتوانند با توجه به هدف خود آزمون مورد نیاز خود را بدهند. به طور کلی آزمون ITEP در دو نوع تجاری و آکادمیک برگزار می شود که زیر شاخه هایی نیز دارد در ادامه به بررسی این دو نوع آزمون می پردازیم.

آزمون های تجاری ITEP

آزمون itep Business : این آزمون برای سنجش سطح زبان آموزانی است که در محیطی کاری می خواهند مشغول به کار شوند. همین آزمون نیز در دو نوع core و plus انجام می شود. که نوع core آن سطح پایین تری از زبان را نیاز دارد اما plus آن مهارت های زبانی شما را بیشتر به چالش می کشد.

آزمون itep Snapshot : در دو زبان انگلیسی و اسپانیایی ارائه می شود. کاربرد این آزمون در مواقعی است که نیاز به یک آزمون سریع است زیرا مدت زمان آن حدود 30 الی 60 دقیقه است و نتایج آن ظف 24 تا 48 است به شرکت کننده اعلام می شود.

آزمون itep Exchange : از این آزمون برای محیط های کاری و فرصت های شغلی بین المللی طراحی شده است. همچنین برای برنامه های تبادل دانشجویی نیز از این آزمون استفاده می شود.

آزمون های تجاری دیگری نیز وجود دارند که به صورت زیر است :
● itep conversation برای سنجش مهارت های گفتاری
● itep Aviation برای سنجش زبان خلبانان یا سایر متخصصان هوانوردی
● itep Hospitality برای سنجش زبان کارکنان هتل
● itep Intern مخصوص افرادی است که قصد کارآموزی در کشوری دیگر دارند
به طور کلی آزمون های تجاری شامل همین موارد می شوند در ادامه آزمون های آکادمیک آی تپ را بررسی می کنیم.

آزمون های آکادمیک ITEP

از این آزمون ها بیشتر برای اهداف آکادمیک و تحصیلی استفاده می کنند. در 4 نوع برگزار می شود که مدت زمان آن ها هم در حدود 60 دقیقه است.

آزمون itep Core Academic : این آزمون شامل سه بخش مهارت های گرامر، خواندن و شنیدن است و برای سنجش سطح پایه زبان انگلیسی داوطلبان برای اهداف آکادمیک طراحی شده است.

آزمون itep Plus Academic : شامل پنج بخش مهارت های گرامر، خواندن، شنیدن، نوشتن و گفتار است و برای سنجش سطح complete زبان انگلیسی داوطلبان برای اهداف تحصیلی طراحی شده است.

itep School Level English Test (SLATE) : برای سنجش سطح زبان انگلیسی دانش آموزان در مقطع دبیرستان طراحی شده است و در دو نوع Core و Plus ارائه می‌شود.

itep University Placement (UP) : این آزمون برای سنجش سطح زبان انگلیسی داوطلبان برای پذیرش در دانشگاه طراحی شده است.

نمونه سوالات آزمون ITEP

قطعا یکی از منابع موثر برای مطالعه قبل از آزمون دسترسی به نمونه سوالات دوره های قبلی است. با خواندن این سوالات علاوه بر اینکه با فرم سوالات در آزمون خودتان آشنا می شوید بلکه آمادگی شما را در هنگام آزمون چند برابر می کند. بنابراین توجه به این موضوع بسیار حائز اهمیت است. حال این سوال به وجود می آید که منابع آزمون ITEP کدام است ؟ برای بررسی این موضوع از روش های مختلفی می توان استفاده کرد که در ادامه به آن می پردازیم. اولین روش استفاده از کتاب های آمادگی قبل از آزمون است به عنوان مثال بهترین کتاب ها برای آزمون آی تپ به صورت زیر است :

● Official ITEP Preparation Book
● Barron’s ITEP
● McGraw-Hill’s ITEP
● Grammar and Vocabulary for ITEP
● Listening and Reading for ITEP
● Writing and Speaking for ITEP

اینها برخی از کتاب هایی است که قبل از آزمون می توانید آن ها را مطالعه کرده و با خیالی آسوده آزمون خود را بدهید. همانطور که از نام این کتاب ها بر می آید به موضوعات مختلفی پرداخته اند که در هر کدام ضعف دارید می توانید کتاب مرتبط با آن را تهیه کنید.

اما برای بررسی نمونه سوالات آزمون تنها راه مراجعه به وبسایت رسمی ITEP و رفتن به بخش نمونه سوالات است. در آن قسمت به حجم انبوهی از سوالات در هر زمینه ای اعم از گرامر، نوشتن، خواندن، شنیداری و گفتاری دسترسی دارید.

نحوه نمره دهی و اعتبار مدرک ITEP

● نمره بندی در این آزمون بین 0 تا 6 است
● بارم هر سوال به طور معمول ضریبی از 0.5 است یعنی (2 ، 1.5 ، 0.5 و …..)
● نمره پیشنهادی برای قبولی در آزمون تحصیلی توسط دانشگاه ها 4 یا بالاتر است
● زمان برگزاری آن مطابق با درخواست متقاضی است
● 10 مرکز در شهر های ایران نظیر تهران و تبریز این آزمون را برگزار می کنند
● بخش گفتاری آن زنده و با یک شخص به صورت آنلاین برگزار می شود
● آزمون های core حدودا 60 دقیقه ای اما آزمون های plus در حدود 90 طول می کشد
● برای اطلاعات تکمیلی می توانید به وب سایت رسمی itepexam نیز مراجعه کنید

جمع بندی

در این مقاله به بررسی یکی از آزمون های مهم سنجش مهارت های انگلیسی در سطح بین المللی پرداختیم. حتما قبل از شرکت در آزمون مورد نظر با نهادی که قصد مهاجرت یا اپلای دارید هماهنگ کنید زیرا هنوز بسیاری از کالج ها یا شرکت ها این آزمون را به رسمیت نشناخته اند. امیدواریم از این مقاله اطلاعات مفیدی را به دست آورده باشید.

گردآوری شده توسط تیم تحریریه کروژدهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *