آزمون تولیمو | مراحل ثبت نام و منابع آزمون TOLIMO

تیم تحریریه

بروز رسانی شده در : 1403/04/13

آزمون تولیمو

آزمون تولیمو یا TOLIMO مخفف The Test of Language by the Iranian Measurement Organization آزمونی در داخل کشور است که برای تعیین میزان مهارت زبان انگلیسی شرکت کنندگان انجام می شود. در این مطلب به معرفی آزمون تولیمو پرداخته و نکات مهم مانند منابع آزمون و تعداد سوالات و نحوه نمره دهی را بررسی می کنیم، پس اگر شما هم اطلاعات کافی درباره این آزمون ندارید پیشنهاد می کنیم تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

همچنین برای مشاهده سایر آزمون های ایرانی می توانید به مقاله آزمون MSRT سری بزنید.

مزایای شرکت در آزمون تولیمو

شرکت در این آزمون از مزایای مختلفی برخوردار است و فارغ از اینکه هدفتان برای شرکت در آن چیست مزایای متعددی را می توان برای برشمرد در ادامه تعدادی از این مزایا را با همدیگر بررسی می کنیم :

1.معتبر و مورد تایید

همانطور که گفتیم این مدرک در داخل کشور نظیر دانشگاه ها، نهاد ها ، شرکت ها و موسسات آموزشی مورد تایید هستند و شما میتوانید با شرکت در این آزمون رزومه قوی در زمینه زبان انگلیسی برای خود بسازید.

2.هزینه شرکت در آزمون TOLIMO

از مهم ترین مزایای این آزمون می توان به مقرون به صرفه بودن آن اشاره کرد. با توجه به هزینه های هنگفتی که آزمون های بین المللی مانند آیلتس و تافل دارند برای کسانی که به دنبال راهی ارزان تر هستند این آزمون پیشنهاد می شود. سال 1403 هزینه شرکت در آزمون تولیمو تغییراتی نداشته و با همان قیمت قبلی 10,003,000 ریال معادل یک میلیون و سه هزار تومان برگزار می شود.

3.مشابه آزمون های بین المللی

ساختار این آزمون نیز مشابه آزمون های بین المللی است و برای افرادی که می خواهند در آزمون های جهانی شرکت کنند این آزمون می تواند تمرین خوبی برای آنها باشد.

4.انعطاف پذیری بالا

از دیگر مزایای این آزمون انعطاف پذیری بالای آن است یعنی افراد هر زمان که قصد انجام این آزمون را داشته باشند می توانند شرکت کنند زیرا این آزمون به صورت ماهیانه در سراسر کشور انجام می شود.

مخاطبان اصلی آزمون ایرانی تولیمو چه کسانی اند؟

اکثر شرکت کنندگان این آزمون دانشجویان دوره دکتری هستند که قصد شرکت در آزمون جامع دکتری را دارند. اما سایر افراد هم با توجه به اهداف مهاجرتی و تحصیلی می توانند در این آزمون شرکت کنند. از آنجایی که این آزمون توسط سازمان سنجش کشور انجام شده اعتبار مدرک آن نیز در داخل کشور بسیار زیاد است و مناسب افرادی است که در شرکت های داخلی می خواهند مشغول به کار شوند اما رزومه قوی در زمینه زبان انگلیسی ندارند.

منابع آزمون تولیمو

به طور کلی قبل از شرکت در این آزمون به منابع خاصی نیاز ندارید و همین که روی زبان عمومی خود کار کنید می توانید نمره نسبتا خوبی را کسب کنید با این حال کتاب هایی را می توان معرفی کرد که شما را در این مسیر راهنمایی کنند و مهمترین منابع آزمون تولیمو را شامل شوند. این کتاب ها عبارتند از :

● 504 Essential English Words
● 1100 Words You Need to Know
● Cambridge IELTS 8 Reading Tests
● English Grammar in Use
● Cambridge IELTS 9 Listening Tests
همین که شما روی 4 مهارت اصلی زبان انگلیسی یعنی ریدینگ، اسپیکینگ، رایتینگ و لیسنینگ تمرکز کنید و کلمات ضروری را بلد باشید می توانید نتیجه خوبی را بگیرید این کتاب ها نیز گرامر و واژگان را شامل می شوند و شما را از منابع آزمون تولیمو بی نیاز می کنند.

سوالات آزمون تولیمو و مدت زمان پاسخ دهی

سوالات این آزمون در دو بخش ارائه می شود. بخش اول شامل یک سوال تشریحی است که برای پاسخ دهی به آن 30 دقیقه زمان دارید. پاسخ به این بخش به صورت تشریحی انجام می شود و باید با استفاده از صفحه کیبورد و رایانه به سوالات جواب دهید که نیازمند سرعت تایپ بالا است. این سوال مهارت نوشتاری شما را مورد ارزیابی قرار داده و شرکت کننده باید مقاله ای را به زبان انگلیسی بنویسد.
بخش دوم شامل سوالات چند گزینه ای است که از 3 بخش تشکیل شده است :
● Structure and Written Expression
● Reading Comprehension
● Listening Comprehension

بخش اول آزمون تولیمو Structure and Written Expression یعنی بخش ساختار و نوشتار زبانی شامل 35 سوال است که مدت پاسخ دهی به آن 22 دقیقه است.

بخش بعدی از دفترچه دوم Reading Comprehension خواندن و درک مطلب است که 35 سوال مربوط به تعدادی مطلب را مطرح می کند که شما 18 دقیقه فرصت دارید به این سوال های چند گزینه ای پاسخ دهید.

در بخش آخر Listening Comprehension یعنی درک مطلب شفاهی، شرکت کنندگان باید به متنی که توسط هدست پخش می شود گوش دهند و به 35 سوالی که رو به رویشان قرار دارد پاسخ صحیح دهند. نکات قابل توجه در این بخش این است که 40 دقیقه فرصت دارید و متن هدست نیز یکبار بیشتر تکرار نمی شود.

نحوه نمره دهی در آزمون Tolimo

در آزمون تولیمو محدوده نمره ای بین 310 تا 677 در نظر گرفته شده است. برای مقیاس کردن نمره آزمون خود می توانید به جدول زیر توجه کنید.

نمره بخش اول نیز که به صورت تشریحی است بین 1 تا 6 است.

نحوه نمره دهی به چه صورت است ؟ پس از حساب کردن نمره حاصل شده در هر بخش از آزمون به صورت جداگانه، 10 برابر میانگین آن ها نمره نهایی شما را تشکیل می دهند. و نمره نهایی شما بین دامنه نمرات 310 تا 677 خواهد بود.

نکاتی مهم درباره آزمون TOLIMO

  • این آزمون در سال 1403 سه شنبه هر ماه برگزار می شود. برای اطلاع از تاریخ دقیق برگزاری آزمون و ثبت نام در آن می توانید به وب سایت سنجش مراجعه کنید.
  • آزمون کاملا به صورت کامپیوتری انجام می شود یعنی بخش تشریحی را باید تایپ کرده و بخش چند گزینه ای را نیز پاسخ صحیح را در رایانه علامت بزنند.
  • زمان برگزاری آزمون ساعت 8 صبح است که لازم است نیم ساعت قبل از شروع آزمون در مرکز مربوطه حضور یابید.
  • اگر تاخیر بیش از 15 دقیقه باشد امکان ورود به سالن امتحان وجود ندارد.
  • در این آزمون کارت ورود وجود ندارد پس به همراه داشتن یک مدرک شناسایی معتبر (مانند  کارت ملی هوشمند، شناسنامه عکس ­دار جدید، گذرنامه، کارت پایان خدمت «برای آقایان» یا گواهینامه رانندگی ) در روز آزمون بسیار مهم است.
  • مدرک این آزمون نیز تا 2 سال اعتبار دارد.

مراحل ثبت نام در آزمون تولیمو

برای ثبت نام در این آزمون می بایست به سایت سنجش مراجعه کرده و یک پروفایل کاربری ایجاد کنید. این پروفایل شامل اطلاعات شخصی شما به علاوه عکس پرسنلی است که باید در آنجا عکس خود را آپلود کنید. پس ایجاد یک حساب کاربری می توانید وارد پروفایل خودتان شوید و در آنجا از قسمت “آزمون های من” اقدام به ثبت نام در آزمون تولیمو کنید.

در ابتدای هر ماه امکان ثبت نام برای آزمون ماه بعدی وجود دارد اما بهتر است حتما قبل از ثبت نام جدول زمانی را چک کنید تا از زمان آزمون و ثبت نام آن مطلع شوید.

سخن پایانی

 شرکت در آزمون TOLIMO خصوصا برای افرادی که رزومه ای در بخش زبان انگلیسی ندارند بسیار می تواند مفید باشد. چرا که نسبت به آزمون های بین المللی زبان مانند آیلتس و تافل هزینه ثبت نام کمتری دارد و اکثر نهاد های داخل کشور اعتبار این مدرک را قبول دارند زیرا آزمون زیر نظر وزارت سنجش کشور انجام می شود. امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد.

گردآوری شده توسط تیم تحریریه استاد کامران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *