آزمون pte چیست؟ساختار و 4 بخش آن

بروز رسانی شده در 29 اسفند1402

5 / 5. تعداد رای: 2

آزمون pte

آزمون pte چیست ؟

آزمون pte یا همان Pearson Test of English یک آزمون کامپیوتری برای سنجیدن و ارزیابی ۴ مهارت اصلی خواندن ، نوشتن ، صحبت کردن و گوش دادن به زبان انگلیسی طراحی شده است و مشابه آزمون های تافل و آیلتس اعتبار جهانی دارد مدرک این آزمون در بسیاری از کشورهایی با زبان انگلیسی برای مهاجرت ، پذیرش و ادامه تحصیل در دانشگاه قابل قبول است.ما در اینجا قصد داریم همه چیز را در مورد آزمون pte برای شما توضیح بدیم .
تا پایان مقاله همراه ما باشید .

انواع آزمون pte :

این آزمون در ۳ نوع متفاوت است و اگر نمی دانید کدام آزمون pte را انتخاب کنید ما به شما کمک می کنیم تا بتوانید متناسب با هدفتان آزمون بدهید.

آکادمیک pte : این آزمون برای کسانی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه هایی با زبان انگلیسی را دارند مناسب است آزمون pte  آکادمیک در سطح دانشگاهی مهارت های زبانی داوطلبان را ارزیابی می کند .
جنرال pte  : این آزمون برای افرادی که می خواهند به کشورهایی با زبان انگلیسی مهاجرت کنند مناسب است آزمون pte جنرال در سطح روزمره ، مهارت های زبانی این داوطلبان را ارزیابی می کند.
Pte کودکان و نوجوانان : این مرحله برای کودکان و نوجوانان ۷ تا ۱۷ سال طراحی شده است که مهارت های زبانی سطح پایه را در کودکان و نوجوانان ارزیابی می کند.

نکاتی برای انتخاب آزمون pte :

 1. هدف خود را از انتخاب آزمون مشخص کنید یعنی اگر قصد ادامه تحصیل دارید آزمون pte آکادمیک را انتخاب کنید اگر قصد مهاجرت دارید می توانید در ۲ آزمون pte جنرال و آکادمیک شرکت کنید .
 2. باید قبل از انتخاب آزمون pte با فرمت و محتوای هر آزمون آشنا شوید تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید .

معرفی بخش های آزمون pte و آشنایی با ساختار آن ها

مهارت صحبت کردن ( Speaking ) :

در این آزمون مهارت Speaking شما را در زبان انگلیسی در سطح های مختلف ۲۵ تا ۳۰ دقیقه ارزیابی می کنند و شامل ۵ سوال متفاوت است .

 1. Read Aloud: در این قسمت ، متنی هایی را به شما می دهند که باید با صدای بلند ، لحنی واضح و رسا صحبت کنید .
 2. Repeat Sentence: در این قسمت ، عین جملاتی که به شما گفته می شود را باید به صورت صحیح تکرار کنید .
 3. Describe Image: در این بخش، تصویری به شما نشان داده می‌شود که باید در مورد آن صحبت کنید.
 4. Re-tell Lecture: در این بخش، به یک سخنرانی کوتاه گوش می‌دهید و سپس باید خلاصه‌ای از آن را ارائه کنید.
 5. Answer Short Question: در این بخش، سوالات کوتاهی در مورد موضوعات مختلف مطرح می شود که باید به این سوالات پاسخ صحیح بدهید .

در این قسمت هایی که گفته شد تلفظ و گرامر صحیح جملات و کلمات تاثیر به سزایی برای موفقیت موفقیت در آزمون pte دارد که می توانید با حرکات و زبان بدن مناسب منظور خود را راحت تر برسانید.

مهارت شنیداری (Listening) :

در این قسمت آزمون، مهارت های شنیداری شما در سطح های مختلف مورد ارزیابی قرار می گیرد که زمان آن در حدود ۴۵ تا ۵۷ دقیقه است. ۸ سوال متفاوت در این آزمون وجود دارد که به صورت زیر است .

 1. Summarize Spoken Text: در این قسمت ، شما باید به متن صوتی کوتاهی گوش کنید و در جمله ای با حداکثر ۷۵ کلمه آن را خلاصه کنید .
 2. Multiple Choice, Choose Single Answer: در اینجا هم به شما متن صوتی کوتاهی می دهند ابتدا باید به آن گوش دهید سپس سوالات چند گزینه ای برای شما می آورند که باید به آن ها پاسخ صحیح را بدهید .
 3. Select Missing Words: در این مرحله متن کوتاه ناقصی را به همراه گزینه هایی به شما می دهند که بعد از گوش دادن به آن ، باید کلمات گمشده را به درستی از بین گزینه ها انتخاب کنید .
 4. Highlight Incorrect Words: در این بخش ، متن صوتی کوتاهی را باید گوش کنید و بعد از آن کلمات اشتباهی که در متن آورده شده را پیدا کنید .
 5. Write from Dictation: در این قسمت از آزمون باید به متن صوتی کوتاهی که به شما داده شده گوش کنید و مشابه آن را بنویسید .
 6. Fill in the Blank:این قسمت آزمون شامل سوالاتی درباره متن صوتی کوتاهی است که کامل نیست و از شما انتظار می رود جای خالی را با جملات مناسب و مرتبط با متن پر نمایید.
 7. Multiple Choice, Choose Multiple Answers: در این قسمت ، به یک متن صوتی کوتاه باید گوش کنید و به سوالات چند گزینه ای که به شما می دهند چند پاسخ صحیح بدهید .
 8. Identify Speakers: در مرحله آخر ، گفتگوی صوتی کوتاهی برای شما پخش می شود که باید شخصی را که در این گفتگو صحبت می کند را از بین گزینه های داده شده به درستی انتخاب کنید .

مهارت نوشتاری (Writing) :

مهارت نوشتاری در این آزمون توانایی های شما را در نوشتن زبان انگلیسی در سطح های متفاوت می سنجد حدود ۵۰ تا ۶۰ دقیقه است و ۲ سوال مختلفی دارد .

 1. Write Essay: شما باید انشایی با موضوع خاص و متفاوتی حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ کلمه بنویسید .
  در این قسمت مهم است که ساختار مناسبی را برای انشا انتخاب کنید و از جمله ها ، اصطلاحات و کلماتی که متناسب با موضوعتان است استفاده کنید.
 2. Summarize Written Text: در این قسمت متنی کوتاه را به شما می دهند که باید آن را به طور کامل بخوانید و خلاصه ای از این متن را با حداکثر ۷۵ کلمه بنویسید برای راحت تر نوشتن خلاصه نویسی سعی کنید نکات کلیدی متن را درک کنید و از آنها کمک بگیرید .

اگر بتوانید به طور مرتب در مورد موضوعات خاص انشا بنویسید و مهارت نوشتاری خود را تقویت کنید قبول شدن در این بخش آزمون کار سختی نیست.

مهارت خواندنی (Reading) :

زمان شما در قسمت خواندنی آزمون pte حدود ۳۰ تا ۴۰ دقیقه است که برای سنجیدن توانایی های شما در درک مطلب انگلیسی است و ۵ سوال متفاوت دارد .

 1. Multiple Choice, Choose Single Answer: سوالاتی با قالب چند گزینه ای برای شما آورده می شود که در مورد یک متن کوتاه باید ۱ پاسخ درست بدهید.
 2. Multiple Choice, Choose Multiple Answers: این قسمت آزمون هم ، شامل سوالات چند گزینه ای می باشد که از شما میخواهند در مورد یک متن کوتاه چند پاسخ صحیح بدهید .
 3. Re-order Paragraphs: در این مرحله متنی به شما داده می شود و از شما میخواهند پاراگراف های متن داده شده را به ترتیب درستی مرتب کنید .مهم است که نکات کلیدی در متن را پیدا کنید تا به شما کمک کند کارتان را به درستی انجام دهید.
 4. Fill in the Blanks: متنی را با جای خالی به شما می دهند و شما باید جاهای خالی را با کلمات متناسب با موضوع پر کنید.
 5. Reading & Writing: این بخش با بخش نوشتاری آزمون pte مشابه است که متنی کوتاه به شما می دهند و بعد از خواندن آن ، باید به سوالات مرتبط به متن پاسخ بدهید.

مزایای آزمون pTE چیست ؟

مزایای کلی این آزمون شامل موارد زیر می باشند :

این آزمون باعث می شود شما ۴ مهارت اصلی خود را بسنجید .
از آنجایی که این  آزمون کامپیوتری است به شما کمک می کند در محیطی آرام و بدون استرس این آزمون را  بدهید و در عرض ۲۴ تا ۴۸ ساعت می توانید نتایج آزمون را دریافت کنید.
این آزمون در کل سال و در بیشتر از ۱۰۰ کشور برگزار می شود و در هر زمانی یا هر جایی در این آزمون شرکت کنید.
شما می توانید با گرفتن مدرک pte ویزا و اقامت کشورهایی که این مدرک قبول می کنند بگیرید.
بسیاری از دانشگاه های سراسر جهان آزمون pte را تایید می کنند.

مزایای PTE در مقایسه با بقیه آزمون های زبان انگلیسی مانند تافل و آیلتس :

 1. آزمون pte زمان کمتری نسبت به آزمون های آیلتس و تافل می برد.
 2. این آزمون از نظر هزینه مقرون به صرفه تر از آزمون تافل و آیلتس می باشد.
 3. تنوع سوالات زیاد است و تمام مهارت های شما را در همه سطح ها ارزیابی می کند.

سخن پایانی

ما در این مقاله چیزهایی که باید در مورد آزمون pte بدانید را برای شما به طور خلاصه ، واضح و دقیق توضیح دادیم حال اگر برای اثبات مهارت های خود به دنبال آزمونی سریع ، دقیق و با هزینه کم هستید آزمون pte با توجه به شرایط و نیاز های شما می تواند گزینه مناسبی برای انتخاب باشد .

برنامه آموزش گروهی چله زبان
این یک برنامه عمومی رایگان است که هدف آن آموزش گروهی زبان در ۴۰ روز است .

اگر علاقمند به شرکت در این برنامه رایگان هستید میتوانید با پر کردن فرم زیر در خبرنامه چله زبان شرکت کنید و هرروز ایمیل های درس های این برنامه را دریافت کنید .

آخرین دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید