آزمون MSRT یا MCHE | جزئیات و 10 نکته مهم

آزمون MSRT

کسانی که بعد از یادگیری زبان ، علاقه مند به شرکت در آزمون MSRT هستند و نمی دانند شرایط شرکت در این آزمون چگونه است؟ ما در مقاله آموزشی آزمون MSRT جزئیات مربوط به این آزمون را برای شما توضیح داده ایم تا پایان مقاله همراه ما باشید .

آزمون MSRT چیست ؟

نام دیگر این آزمون ، MCHE است که ممکن است زیاد شنیده باشید.این آزمون توسط سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران برای سنجش مهارت های زبان انگلیسی شما برگزار می شود. در ادامه کاربردهای آزمون MSRT به شرح زیر می باشد.

کاربرد های آزمون MSRT

۱. دانشجویانی که می خواهند در مقطع دکتری ، داخل کشور ادامه تحصیل دهند . نیاز دارند که در این آزمون نمره قبولی را کسب کند.
۲. افرادی که متقاضی بورسیه داخلی و خارجی هستند نیز باید در این آزمون شرکت کنند و نمره لازم قبولی را دریافت کنند.
۳. همچنین مدرس های دانشگاه ها برای ارتقا خود یا استخدام در دانشگاه ها ، نیازمند شرکت در این آزمون هستند .

شاید برایتان سوال باشد که این آزمون از چند بخش تشکیل شده و چگونه است ؟

آزمون MSRT از ۳ بخش اصلی تشکیلی شده است که عبارتند از :

بخش شنیداری (Listening Comprehension)

قسمت شنیداری اولین مرحله از این آزمون است که مهارت داوطلبان را در درک مطلب ، مهارت شنیداری مورد ارزیابی قرار می دهند و شامل ۳۰ سوال است و هر قسمت تشکیل شده از ۱۰ سوال است و به صورت زیر است .
۱. موضوع ۱۰ سوال اول ، مکالمه کوتاه بین دو یا چند نفر است که این مکالمه در مورد موضوعات عمومی و روزمره است به طور مثال پرسیدن و دادن آدرس، خرید کردن، صحبت در مورد آب و هوا و ….. می باشد. سطح زبانی این قسمت به طور متوسط می باشد.

۲. در بخش دوم مکالمه بین دو یا چند نفر به صورت پیچیده و طولانی است که شامل موضوعات عمومی مانند مصاحبه شغلی، برنامه‌ریزی برای یک سفر، بحث در مورد یک رویداد خبری می باشد. سطح این بخش به نسبت مورد اولی که توضیح دادیم سخت تر است.

۳. در مرحله سوم داوطلبان باید به یک سخنرانی علمی که در مورد موضوعات آکادمیک و علمی است گوش کنند اگر بخواهیم سطح زبانی این مرحله را بگوییم از دو مرحله اول سخت تر است .

زمانی که شما برای پاسخگویی به این سوالات در بخش اول دارید ۱۵ دقیقه می باشد

بخش درک مطلب خواندن (Reading Comprehension)

بعد از اتمام بخش اول آزمون ، به دومین مرحله می رسیم این قسمت مهارت شما را در درک مطلب متن های انگلیسی مورد سنجش قرار می دهد و تشکیل شده از ۴۰ سوال است که به ۴ بخش، ۱۰ سوالی تقسیم می شود و بدین ترتیب است.

۱. در این مرحله داوطلبان با متن های کوتاه و ساده ای رو به رو می شوند که موضوعات مرتبط با رویدادهای جاری ، اخبار ، علاقه ها و سرگرمی های روزانه است میزان سختی این بخش در حد متوسط است.
۲. در مرحله دوم از بخش درک مطلب خواندن، متن های انگلیسی پیچیده تر و طولانی می شوند به طور مثال روزنامه ها، مقاله های خبری و نقد کتاب ها. میزان سختی این قسمت کمی بالاتر از مرحله اول است.

۳. مرحله سوم به این صورت است که متن های علمی برای شما می آورند و به دلیل درجه سختی بالاتر ، باید به اصطلاحات و موضوعات علمی آشنایی داشته باشید و مسلط باشید.

۴. و در مرحله آخر داوطلبان با متن های ادبی مانند نمایشنامه ، شعر ، داستان های کوتاه و … روبرو می شوند و مانند مرحله قبل باید تسلط لازم را بر اصطلاحات ادبی داشته باشند.

زمان پاسخگویی در بخش دوم : ۲۰ دقیقه

بخش ساختار و نوشتار زبانی (Structure and Written Expression)

آخرین بخش از این آزمون ، ساختار و نوشتار زبانی است یعنی نگارش و گرامر زبان انگلیسی را در داوطلبان حاضر در آزمون مورد ارزیابی قرار می دهد و به طور کلی دارای ۳۰ سوال در دو بخش ۱۵ سوالی است.

۱. در قسمت گرامر، قواعد و ساختارهای گرامری زبان انگلیسی که شامل زمان‌ها، افعال، صفات، ضمایر، جملات شرطی، جملات پسیو و ….. است را برای شما می آورند.میزان سختی در حد متوسطه تا پیشرفت است.

۲. و دومین قسمت از آخرین بخش آزمون مربوط به نگارش زبان انگلیسی (Written Expression) است . و سوالاتی در مورد ویرایش کردن متن های انگلیسی و نگارش طرح شده است که شما باید تصحیح اشتباهات گرامری و نگارشی ، انتخاب کردن کلمه مناسب و وضوح و انسجام متن را انجام دهید.سطح زبانی این قسمت در حد پیشرفته می باشد.

زمان پاسخ به ۳۰ سوال بخش آخر  آزمون MSRT ، چهل دقیقه می باشد

در نهایت زمان کلی که به شما برای این آزمون در ۳ قسمت مهارت های شنیداری ، درک مطلب خواندن و ساختار و نوشتار زبانی می دهند مجموعا ۷۵ دقیقه است .

مراحل ثبت نام در آزمون MSRT چگونه است ؟

– اگر از قبل عضو سامانه سجاد نیستید ابتدا در سامانه سجاد به آدرس PORTAL.SAORG.IR ثبت نام نمایید .
– با استفاده از نام کاربری و رمز عبوری که هنگام ثبت نام در سامانه دریافت کردید به قسمت ثبت نام در آزمون MSRT مراجعه کنید.
– بدین ترتیب فرم مربوط به اطلاعات شخصی خود را با دقت و کامل پر کنید. این اطلاعات شامل ( نام ، نام خانوادگی ، تاریخ تولد ، کد ملی و ….. ) می باشد. در صورت بروز مشکل ، خطا را اصلاح کنید.

– تاریخ و محل مورد نظر آزمون را انتخاب کنید.
– پس از گذراندن مرحله تاریخ و محل مورد نظر ، می بایست هزینه آزمون را به صورت آنلاین پرداخت کنید.
– آخرین مرحله از ثبت نام دریافت کارت ورود به جلسه از سامانه است که داشتن این کارت هنگام برگزاری آزمون ، الزامی است.

نکات مهم در آزمون MSRT

این آزمون شامل نمره منفی نمی شود اما اگر به ۱ سوال بیشتر از یک پاسخ دهید نمره ای دریافت نمی کنید
اگر قصد شرکت در  آزمون MSRT   را دارید هر چه سریعتر باید اقدام کنید زیرا ظرفیت به خصوصی دارد 
مهارت های خود را در ۳ بخش آزمون تقویت کنید تا نمره دلخواه خود را کسب کنید
نمره دهی کلی آزمون MSRT ،  بین ۵۰۰ تا ۷۸۰ است و نمره قبولی شما توسط سازمان امور دانشجویان تعیین می شود
ثبت نام در آزمون MSRT به صورت الکترونیکی در  سامانه سجاد به آدرس  PORTAL.SAORG.IR   انجام می شود و هر ۴۵ روز یکبار ، در تعدادی از شهرهای ایران برگزار می گردد
داوطلبان پس از ثبت نام در سامانه سجاد، میتوانند زمان ثبت نام آزمون MSRT را در قسمت پروفایل خود مشاهده نمایند و متناسب با آمادگی که دارند ثبت نام کنند دقت کنید که هر سال هزینه این آزمون تغییر می کند
منابع این آزمون ، مانند منابع آمادگی  آزمون تافل است 
اگر تصمیم به تغییر دادن زمان آزمون دارید حداکثر ۱۵ روز قبل از شروع  آزمون MSRT ، باید برای درخواست تعویض امتحان اقدام کنید
نتایج آزمون پس از گذشتن ۱ هفته مشخص می شود
اگر کسی دفعه اول نتواند در این آزمون قبول شود شانس دوباره شرکت کردن را دارد

جمع بندی

ما سعی کردیم در اینجا هر آنچه که مربوط به آزمون MSRT است را برای شما توضیح دهیم لازم به ذکر است که یادگیری زبان انگلیسی ، و شرکت در آزمون هایی که می خواهید در آن شرکت کنید می تواند سخت باشد اما با تلاش و تمرین می توانید در آزمون های انتخابی تان ، نمره مورد نظر خود را کسب کنید و موفق شوید. امیدواریم که این مطالب آموزشی برای کمک کردن به شما مفید واقع شده باشد.

گردآوری شده توسط تیم تحریریه کروژدهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *