5 نکته کلیدی برای یادگیری زبان انگلیسی در خانه

یاسر قادری

بروز رسانی شده در : 1402/12/27

یادگیری زبان انگلیسی در خانه

روش های گوناگونی برای آموزش و یادگیری زبان انگلیسی وجود دارد از جمله ثبت نام در آموزشگاه های پرهزینه زبان یا شرکت در دوره های آنلاین زبان انگلیسی و دیگر روش هایی که هم پرهزینه هستند و هم، زمان شما را میگیرند.
اما، ما در این مقاله می خواهیم روش های یادگیری زبان انگلیسی در خانه را به شما آموزش دهیم؛ پس اگر به دنبال راهی رایگان برای یادگیری زبان انگلیسی هستید که هم بدون هزینه باشد و هم در اوقات فراغتتان نیز بتوانید این زبان را یاد بگیرید تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

نکاتی درباره یادگیری زبان انگلیسی در خانه

رعایت نکات مطرح شده در یادگیری زبان انگلیسی، به ویژه در خانه، می‌تواند به شما کمک زیادی کند. البته بستگی به اهداف شخصی، سبک یادگیری و شرایط فردی شما دارد. از آنجایی که در خانه به هیچگونه متخصصی دسترسی سریع نداریم و ممکن است اشتباهاتی را انجام دهیم و نتوانیم آنها را حل کنیم، بهتراست که قبل از شروع به یادگیری در منزل به نکات گفته شده توجه کنیم.

1. تعیین کردن هدف

تعیین اهداف به شما کمک میکند تا مسیر یادگیری خود را مشخص کنید و پس از گذشت مدت زمانی که حجم اطلاعات شما زیاد میشود همچنان روی مسیر خود متمرکز بمانید.
بعنوان مثال در برنامه ریزی خود حتما زمانی را به مرور دروس گذشته اختصاص دهید یادگیری واژگان و لغات در یک زبان جدید نیازمند تکرار و مرور مجدد هستند سعی کنید از کلمات جدیدی که یاد میگیرید در مکالمات خود استفاده کنید یا آنها را برای دوستان خود بازگو کنید اینطور هم دوستتان کلمه ای جدید را یاد میگیرد و هم برای شما مروری بر گذشته میشود.

2. مشخص کردن زمان ‌بندی

تعیین کردن زمان برای فراگیری درس مورد نظر میتواند بسیار مفید باشد؛ بعنوان مثال زمانی را در برنامه ریزی خود تعیین کنید که یک فیلم به زبان انگلیسی نگاه کنید یا یک بازی با محتوای انگلیسی انجام دهید. در ادامه به این موارد برای تقویت زبان انگلیسی اشاره خواهیم کرد.
اما افراط در این موضوع هم خوب نیست چرا که در این مورد خاص، یعنی یادگیری یک زبان جدید در خانه، میتواند در زمان های متفاوت حتی اوقات فراغت صورت پذیرد.

3. مطالعه فعال

مطالعه فعال، یعنی در کنار مطالعه کار های مضاعفی نیز انجام دهیم تا مطالعات خود را تثبیت کنیم؛ بعنوان مثال، به خواندن یک کتاب آموزشی اکتفا نکرده و سعی کنیم مطالب آنرا در کارهای روزانه استفاده کنیم. مثلا واژه جدیدی را یاد گرفته و آن را در مکالمات روزمره به کار ببریم.

4. گوش دادن فعال

یعنی مواردی را که در حال یادگیری هستیم، به خوبی گوش کنیم. گوش دادن به متن‌ها و پادکست‌ها با لهجه‌ های مختلف به شما کمک میکند که با انواع تلفظ ‌ها آشنا شوید.
این امر به شما کمک می‌کند تا مهارت شنیداری خود را بهبود ببخشید. بعنوان مثال، تاجایی که امکان دارد، به تلفظ کلمات دقت کرده و سعی کنیم کلمات را با لهجه اصلی در مکالتتان بیان کنیم.

5. انگیزه و خودانگیختگی

اهدافی را تعیین کنید که مشوق شما باشد. این اهداف می‌تواند مرتبط با مسافرت، مصاحبه کاری یا دیگر موارد شخصی باشد. پس از انجام هر کدام از هدف ها، هر چند کوچک، پیشرفت‌ خود را جشن بگیرید. این امر، سبب افزایش انگیزه و اشتیاق هر چه بیشتر شما میشود.
در ادامه به روش های مختلف یادگیری زبان انگلیسی در خانه میپردازیم.

یادگیری زبان انگلیسی در خانه  از طریق فیلم و تلویزیون

یادگیری زبان انگلیسی از طریق فیلم و تلویزیون

یکی از لذت‌بخش‌ترین روش‌های یادگیری زبان انگلیسی در خانه تماشای فیلم یا تلویزیون است. ازاین‌گذشته، تقریباً بدون زحمت و بیشتر شبیه سرگرمی است. شاید تنها مشکل این باشد که ممکن است هر کلمه‌ای را که بازیگران یا مجریان در واقع می‌گویند درک نکنید، اما اغلب این مشکل چندان بزرگی نیست. زیرا می‌توانید سرنخ‌های زیادی را از نحوه تعامل بازیگران با یکدیگر و همچنین درک آنچه در طول فیلم اتفاق می‌افتد متوجه شوید. نکته مهمی که باید هنگام تماشای فیلم یا تلویزیون متوجه شوید این است که نیازی به تماشای طولانی‌مدت ندارید.

فیلم‌ها به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند: تجاری، مسافرتی، اجتماعی و رسانه‌ای. در هر دسته می‌توانید سطح دشواری (آسان، متوسط یا سخت) را انتخاب کنید یا ویدئو را تماشا کنید و سپس واژگان و صحبت را تمرین کنید. فیلم‌هایی را انتخاب کنید که با سبک یادگیری، سطح زبان انگلیسی و علایق شخصی شما سازگار باشد. این عمل یک روش عالی برای فهمیدن این موضوع است که چه نوع ویدئوهای انگلیسی‌زبان به شما در یادگیری بهتر کمک می‌کند.

به زبان انگلیسی بنویسید_ یادگیری زبان انگلیسی در خانه

یک دفتر خاطرات یا وبلاگ به زبان انگلیسی داشته باشید

نوشتن می‌تواند در امر یادگیری زبان انگلیسی در خانه کمک کند، این کار فعالیتی مفید و خلاقانه است و شما می‌توانید در یک دفترچه یادداشت کوچک یا وبلاگ به زبان انگلیسی بنویسید. نوشتن هم توانایی‌های گرامری شما را بهبود می‌بخشد و هم باعث تمرین روزانه زبان انگلیسی می‌شود. البته می‌توانید نوشته‌ها را هرچند وقت که می‌خواهید بنویسید، حتی نوشتن یک متن در هفته نیز احساس رضایت زیادی را در شما ایجاد می‌کند.
اگر کمال‌گرا هستید و از اشتباه کردن متنفرید، می‌توانید دفتر خاطرات یا وبلاگ خود را به افراد پیشرفته در زبان انگلیسی نشان دهید و از آن‌ها بخواهید آن را برای شما تصحیح کنند. یادگیری زبان انگلیسی در خانه با استفاده از نوشتن در طول زمان اعتمادبه‌نفس شما را بالا می‌برد؛ کافی است نگاهی به نوشته‌های قدیمی خود بیندازید.

بازی‌های ویدیویی_ یادگیری زبان انگلیسی در خانه

بازی‌های ویدیویی را به زبان انگلیسی انجام دهید

اکثر افرادی که در حال یادگیری زبان انگلیسی در خانه هستند به استفاده از بازی‌های ویدیویی در این راستا فکر نمی‌کنند. ولی بازی‌های ویدیویی نقش‌آفرینی و بازی‌های نقش‌آفرینی آنلاین چندنفره موارد بسیار خوبی برای تمرین خواندن، گوش‌دادن و حتی صحبت‌کردن به زبان انگلیسی هستند. آیا می‌دانید که می‌توانید از طریق بازی‌های ویدیویی دوستان انگلیسی‌زبان پیدا کنید؟

از آنجا که گفتگوهای زیادی در این بازی‌ها وجود دارد، انجام یک مکالمه به انگلیسی باعث افزایش دامنه واژگان شما می‌شود و همچنین شما را ترغیب می‌کند تا با دقت به نوشتارها و گفتارها در طول بازی دقت کنید زیرا که درک داستان لازمه تداوم بازی است. برخی از محبوب‌ترین RPGها که برای یادگیری زبان انگلیسی بسیار مناسب محسوب می‌شوند، Final Fantasy”، “Legend of Zelda و “Dragon Quest” هستند. MMORPGها با مشارکت در اجتماع عظیمی از بازیکنان آنلاین به تجربه شما بیشتر می‌افزایند.

یکی از معروف‌ترین آن‌ها “World of Warcraft” است که به ‌سادگی می‌توانید یک شخصیت ایجاد کرده و مأموریت‌های خود را برای انجام بازی به پایان برسانید. بهترین قسمت این است که می‌توانید با دیگران گروه شوید و با بازیکنان دیگر ارتباط برقرار کنید!

یادگیری زبان انگلیسی در خانه با استفاده از بازی‌های ویدیویی یک روش درخشان برای تمرین سریع تفکر به زبان انگلیسی است. اگر احساس ماجراجویی می‌کنید و هدست دارید، می‌توانید از TeamSpeak نیز استفاده کنید. این ویژگی به شما امکان می‌دهد به مکالمات بپیوندید تا بتوانید با دوستان خود چت کنید و افراد جدیدی را نیز ملاقات کنید! شاید صرفاً برای یادگیری زبان انگلیسی خرید کنسول بازی ارزش نداشته باشد اما اگر زمان زیادی را صرف بازی می‌کنید، این می‌تواند گزینه خوبی برای شما باشد. فقط به یاد داشته باشید که زبان را به انگلیسی تنظیم کنید.

یادگیری زبان انگلیسی در خانه _ اموزش برای کودکان

در کلاس‌های آنلاین زبان انگلیسی شرکت کنید

فقط تصور کنید همه مزایای مکالمه و یادگیری به سبک مدرسه را بدون نیاز به رفتن به کلاس درس داشته باشید! کلاس‌های آنلاین شاید بهترین دوره‌های آنلاین انگلیسی برای افراد برون‌گرا باشد. بسیاری از مدارس آنلاین مطالب و بسته‌های خاص خود را ارائه می‌دهند و دارای معلمان زبان انگلیسی در همه سطوح هستند. کلاس‌های آنلاین ارزان‌تر از مدارس معمولی مکالمه انگلیسی هستند که یک امتیاز برجسته محسوب می‌شود و به ‌طور کلی برای پیوستن به چنین کلاس‌هایی لازم است تا اتصال اینترنتی خوبی داشته باشید.

Englishtow یکی از مشهورترین مدارس آنلاین است که روزانه کلاس‌های فردی و گروهی ارائه می‌دهد و جوایز متعددی را نیز برنده شده است. اگر علاقه‌مند هستید می‌توانید با شرکت در آزمون تعیین سطح، دریابید که چه کلاس‌هایی برای شما مناسب‌تر است. مانند سایر مدارس آنلاین، بسته آماده‌سازی امتحان وجود دارد و این روش به دلیل تنوع ابزارهای یادگیری از جمله تمرین تلفظ و ارائه آزمون‌های سرگرم‌کننده، مورد تمجید بسیاری از شرکت‌کنندگان قرار گرفته است.

منابع زیادی برای یادگیری زبان از طریق یک دوره زبان انگلیسی رایگان یا ارزان وجود دارد. برخی از موارد آن شامل Open Culture, edX, Online Courses, Class Central, Effective Language Learning و Loecsen است، برای پیداکردن این منابع کافی است در شبکه‌های جستجو وب دنبالشان بگردید.

یادگیری زبان انگلیسی در خانه از طریق خواندن کتاب

کتاب‌ها را به زبان انگلیسی بخوانید

مطالعه فقط برای بهبود درک شما نیست، بلکه می‌تواند بخشی از زمان استراحت شما را به خود اختصاص دهد. برای یادگیری زبان انگلیسی در خانه با خواندن کتاب‌هایی که موضوعاتی جذاب برای شما دارند می‌توانید سرگرمی‌ها و علایقتان را دوچندان کنید. مطمئناً می‌توانید کتابی را پیدا کنید که علاقه زیادی به آن دارید.

برای مثال اگر از طرفداران کتاب‌های غیرداستانی هستید، برای یادگیری زبان انگلیسی خواندن سرگذشت افراد مشهور مثل یک نابغه یا ستاره سینما یا شخصیت ورزشی که طرف‌دار آن ها هستید در شما انگیزه ایجاد می‌کند. برای مثال زندگی‌نامه استیو جابز که توسط والتر ایزاکسون نوشته شده است و شامل واژگان پیشرفته و گفتارهایی طنزآمیز از زبان خود استیو جابز است.

مطالعه از طریق کتاب یکی از دست‌کم گرفته‌شده‌ترین راه‌ها برای بهبود زبان انگلیسی در سطح‌های مختلف است. خواندن می‌تواند راهی قدرتمند برای کسب دستور زبان و گسترش واژگان شما باشد. بهترین چیز در مورد خواندن این است که می‌توانید آن را با یافتن کتاب‌های کمتر چالش‌برانگیز یا پیشرفته‌تر به‌راحتی با هر سطحی تطبیق دهید و همچنین می‌توانید گزینه‌های نامحدود آنلاین در زمینه‌های مختلف را امتحان کنید.

به‌ طور قطع خواندن را در برنامه یادگیری زبان انگلیسی خود بگنجانید و فقط مطمئن شوید که از آنچه که می‌خوانید لذت می‌برید. اگر مطلبی را که دوست دارید بخوانید چالش‌برانگیز است، به این راه ادامه دهید. اگر به سطح مبتدی نزدیک هستید، کتاب‌های کودک را امتحان کنید، اگر در سطح متوسط هستید، کتاب‌های چالش‌برانگیزتری را که قبلاً خوانده‌اید امتحان کنید و اگر در سطح پیشرفته هستید، می‌توانید هر چیزی را که دوست دارید بخوانید! ولی درنهایت مطمئن شوید که خواندن کتاب را با فعالیت‌های شنیداری و گفتاری تکمیل می‌کنید.

یادگیری زبان انگلیسی در خانه _ با خود صحبت کنید

با خودتان صحبت کنید

این کار لزوماً به این معنی نیست که شما دیوانه هستید و بخشی از یادگیری یک زبان، آشنایی بیشتر با آن و ایجاد اعتمادبه‌نفس است. اگر نیاز به تمرین قبل از یک رویداد بزرگ دارید، مانند حضور اولیا در مدرسه یا ارائه مطالب در یک شغل، تمرین همیشه به شما کمک می‌کند. می‌توانید مکالمه‌تان را جلوی آینه تمرین کنید، اما اگر به ‌اندازه کافی شجاع هستید از مکالمه خود فیلم بگیرید یا صدای خود را ضبط کنید. تهیه یک ویدیو کوتاه از مکالمه یا ارائه در تلفن هوشمند یا رایانه یک راه عالی برای درک نحوه بیان شما در هنگام صحبت زبان انگلیسی است.

برنامه‌های کمک‌آموزشی متعددی در زمینه یادگیری زبان انگلیسی در خانه وجود دارند که از گزینه تقویت مکالمه بهره‌مند هستند. به این‌گونه که کلمات و یا جملاتی که از قبل سطح سختی آن‌ها را انتخاب کرده‌اید، توسط یک‌ صدای کامپیوتری بازگو می‌شود و شما باید دقیقاً همانند آن را با صدای بلند بگویید. اگر تلفظتان مورد قبول باشد به مرحله بعد می‌روید و یا همان مرحله را باید تمرین بیشتری کنید.

جمع‌بندی

یادگیری زبان انگلیسی در خانه باید سرگرم‌کننده باشد و حتماً لازم نیست پیچیده یا گران باشد. موضوع اصلی این است که باید کاری را انجام دهید که برایتان جالب است. اگر به بازی‌های ویدیویی علاقه دارید، بازی‌های ویدیویی انجام دهید. اگر دوست دارید به پادکست‌ها گوش دهید، به پادکست‌ها گوش دهید و اگر عاشق گذراندن وقت در رسانه‌های اجتماعی هستید، در رسانه‌های اجتماعی فعالیت کنید. فقط کافی است آن را به زبان انگلیسی انجام دهید.

اکثر فعالیت‌های انگلیسی به ‌راحتی در خانه انجام می‌شود و لازم نیست فقط یک گزینه را انتخاب کنید، بلکه می‌توانید روش‌های مختلف را ترکیب و آزمایش کنید. اگر به طور مداوم در مدت‌زمان طولانی با زبان انگلیسی سروکار داشته باشید، در نهایت بر آن مسلط خواهید شد.

گردآوری شده توسط تیم تحریریه استاد کامران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *