آموزش زبان انگلیسی به کودکان با 3 روش نوین

بروز رسانی شده در 8 اسفند1402

4.5 / 5. تعداد رای: 2

آموزش زبان انگلیسی به کودکان

آموزش زبان انگلیسی به کودکان

در دنیای امروز، زبان انگلیسی به عنوان زبان بین المللی شناخته می‌شود و تسلط بر آن، دریچه‌ای نو به سوی فرصت‌ های جدید در زمینه‌ های مختلف تحصیلی، شغلی و اجتماعی برای افراد به ارمغان می آورد. از این رو، آموزش زبان انگلیسی به کودکان از سنین پایین، به عنوان سرمایه‌ گذاری برای آینده‌ ی آنها، مورد توجه بسیاری از والدین قرار گرفته است. کودکان خصوصا در سنین پایین خیلی سریع تر از افراد بالغ می توانند یک زبان جدید را یاد بگیرند.

پس آموزش زبان انگلیسی به کودکان خصوصا در سنین پایین می تواند در آینده آن ها تاثیر بسزایی داشته باشد. ما در مقاله ای مشابه آموزش زبان انگلیسی به کودکان با فیلم را آموزش داده ایم که پیشنهاد می کنیم سری به آن هم بزنید. اما در این مقاله به بررسی مزایای آموزش زبان انگلیسی به کودکان و معرفی روش های جدید برای یادگیری آن ها می پردازیم پس تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

مزایای آموزش زبان انگلیسی به کودکان

همانطور که پیش تر گفتیم در دنیای امروز یادگیری زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم نه تنها برای بزرگسالان بلکه برای کودکان نیز نیتواند در آینده آن ها مفید واقع شود. در ادامه به بررسی چند مزیت مهم آموزش زبان انگلیسی به کودکان می پردازیم.

1. افزایش قدرت شناختی :

یادگیری زبان دوم، به تقویت حافظه، تمرکز و مهارت‌های حل مسئله در کودکان کمک می‌کند. تحقیقات نشان داده است که کودکان دوزبانه، در مقایسه با کودکان تک‌زبان، در تست‌های هوش و مهارت‌های شناختی، عملکرد بهتری دارند.

2. بهبود مهارت‌ های ارتباطی :

تسلط بر زبان انگلیسی، به کودکان در برقراری ارتباط با افراد از سراسر جهان و تبادل ایده‌ها و تجربیات کمک می‌کند. در دنیای جهانی‌ شده امروز، این مهارت از اهمیت بالایی برخوردار است.

3. افزایش اعتماد به نفس :

این امر به کودکان حس اعتماد به نفس و توانمندی می‌ دهد. هنگامی که کودکان می‌ توانند به زبان دیگری صحبت کنند، احساس می‌کنند که می‌ توانند به اهداف خود در زندگی دست پیدا کنند. خصوصا زمانی که در مقایسه با دیگر بچه ها قرار می گیرند.

4. آمادگی برای آینده :

آموزش زبان انگلیسی به کودکان در آینده تحصیلی و شغلی آن ها، مزیت بزرگی محسوب می‌ شود. بسیاری از دانشگاه‌ ها و شرکت‌ های معتبر، به دنبال دانشجویان و کارمندانی هستند که به زبان انگلیسی تسلط داشته باشند.

5. آشنایی با فرهنگ‌ های دیگر :

یادگیری زبان انگلیسی، به کودکان کمک می‌ کند تا با فرهنگ‌ ها و آداب و رسوم دیگر کشور ها آشنا شوند. این امر، به آنها در درک بهتر دنیای اطرافشان کمک می‌ کند.

6. سرگرمی :

یادگیری زبان جدید می‌ تواند برای کودکان سرگرم‌ کننده باشد. استفاده از بازی‌ ها، آهنگ‌ ها و فیلم‌ های کارتونی به زبان انگلیسی، می‌ تواند فرایند یادگیری را برای آن ها جذاب‌ تر کند.

هرچند آموزش زبان انگلیسی به کودکان محدود به همین چند مزیت نمی شود و یادگیری زبان جدید خصوصا زبان انگلیسی دارای بی شمار مزایا چه در همان سنین پایین و چه در آینده آن ها است. حال که با مزایای یادگیری زبان انگلیسی به کودکان آشنا شدید وقت آن است که روش های مختلف یادگیری را فرا بگیرید پس تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

آموزش زبان انگلیسی به کودکان با بازی

در سال ۱۹۹۶ یک مقاله در روزنامه نیوزویک منتشر شد که نتایج یک تحقیق را بررسی می‌کرد. بر اساس این تحقیق، کودکی که بعد از ۱۰ سالگی شروع به آموختن زبان دوم کند با احتمال کمتری ممکن است بتواند بعد‌ها این زبان را مانند کسانی که آن زبان، زبان مادری‌شان است، صحبت کند. نتایج این تحقیق توسط زبان‌شناسان زیادی تایید شده است و به دنبال این تحقیق، تحقیقات بسیار دیگری هم انجام شد که بر همین موضوع یعنی آموزش زبان انگلیسی به کودکان تاکید داشت.

بررسی‌های بیشتر در مورد آموزش زبان به کودکان در سنین پایین نشان داد کودک نه تنها با یادگیری زبان، برخورد اجتماعی‌اش تقویت می‌شود و در ارتباط با دیگر بچه‌ها موفق‌تر عمل می‌کند، بلکه این مسئله می‌تواند باعث پیشرفت عملکرد کلی کودک در بقیه دروس در مدرسه نیز بشود.

در تحقیقی روی بچه‌های مدارس یکی از کشور‌های غیرانگلیسی زبان، کودکانی که بیش از ۴ سال به یادگیری زبان دوم (اغلب زبان انگلیسی) پرداخته بودند نسبت به بچه‌هایی که زمان کمتری آن زبان را آموزش دیده بودند یا اصلا زبان دومی را یاد نگرفته بودند، در امتحان جامع و تست‌های مورد نظر تحقیق نتایج بهتری کسب کردند. طبق این تحقیق بچه‌هایی که زبان دوم یاد گرفته بودند حتی از بچه‌هایی که به یادگیری ریاضی پرداخته بودند هم موفق‌تر عمل کرده بودند.

نتایج بررسی‌ های متخصصان آموزش کودک نشان داده است کودکانی که زبان دوم می‌ آموزند در حل مسائل پیچیده خلاقیت و تبحر بیشتری دارند. بررسی‌های بروک لمبرت و تاکر، در سال ۱۹۷۴ نشان داده است بچه‌هایی که توانایی یاد گرفتن بیش از یک زبان را دارند هوش بالاتری دارند.

لمبرت این‌ طور استدلال می‌ کند که شاید یادگیری زبان دوم و زبان‌ های بیشتر باعث پیشرفت توانایی ذهنی و قوه درک فرد شده است.

آموزش زبان انگلیسی به کودکان با سرگرمی

نقش والدین در آموزش زبان به کودکان

آموزش زبان به کودکان باید توسط یک متخصص و بر اساس سیستم مناسب باشد. ساعات و جلسات آموزش زبان دوم و نحوه به کارگیری آن کاملا حساب شده است به همین دلیل والدین نا‌آشنا به این امر ممکن است نتوانند مربی‌های خوبی برای آموزش زبان به کودکان باشند. اما آن‌ها می‌توانند با تشویق کودک به یادگیری و حمایت از او، علاقه کودک را به فراگیری زبان و فرهنگ دیگر بیشتر کنند.

به کودک‌ تان نشان بدهید توانایی او در صحبت کردن به زبان دیگر، برای‌ تان ارزشمند است و با او همراهی کنید. سعی کنید کودک‌تان را به جشن‌ها یا مراسمی که در مورد فرهنگ‌ها و زبان‌های دیگر است ببرید یا با مشورت معلمش، کتاب‌ها و فیلم‌هایی به زبانی که در حال یادگیری است در اختیارش قرار دهید. اگر خودتان هم به آن زبان آشنایید، برایش به آن زبان کتاب بخوانید، اما سعی کنید کلمات را به صورت صحیح تلفظ کنید.

در بقیه مواد درسی با کودک‌ تان کار کنید تا کودک با خیال راحت‌ تری به یادگیری زبان بپردازد و مشکلی در زمینه‌ های دیگر نداشته باشد.

زبان دوم ، از چه سنی؟

کار‌شناسان آموزش کودک و زبان‌شناسان معتقدند کودکانی که قبل از دوره نوجوانی به یادگیری زبان دوم بپردازند
بهتر می‌توانند در زمینه تلفظ کلمات به طور صحیح و نزدیک به صاحبان اصلی زبان عمل کنند. زبان‌شناسان این موضوع را به تغییرات فیزیولوژیکی مربوط می‌دانند که در مغز کودکان در سنین نوجوانی رخ می‌دهد.

تفاوت هجا‌ها و آوا‌ها در زبان‌های مختلف که باعث تفاوت لهجه‌ها می‌شود در کودکانی که زبان را قبل از شکل‌گیری بخش‌های مربوطه در مغز یاد گرفته‌اند کمتر به چشم می‌آید.

تدریس زبان انگلیسی به کودکان

به همین دلیل بهترین سن آموزش زبان به کودک، قبل از ۱۰ سالگی و زمانی است که کودک هنوز در زبان مادری خود هم پیشرفت چندانی نداشته است. البته این مسئله به هیچ وجه کودک را از یادگیری زبان مادری بازنمی‌دارد بلکه به پیشرفت آن هم کمک خواهد کرد.

بعضی از والدین نگران این نکته هستند که یاد دادن زبان دوم در سنین کم ممکن است باعث شود کودک زبان مادری خود را فراموش کند یا این‌که در یادگیری زبان مادری و ادبیات آن دچار مشکل شود. در حالی‌که زبان‌شناسان خلاف این باور را دارند.

آن‌ ها معتقدند یادگیری زبان دوم به دلیل به کارگیری ذهن کودک در استفاده از ترجمه‌ها و معانی کلمات و ساختار جملات می‌تواند باعث شود زبان مادری خود را هم بار دیگر بیاموزد و آن را در کنار زبان دوم یاد بگیرد. توجه کودک به یک زبان جدید می‌تواند باعث توجه او به ساختار‌های زبان و جمله‌بندی‌ها شود. چیزی که ممکن بود تا آن زمان به آن چندان توجهی نشان داده نشود.

برای آموزش زبان دوم به کودکان، ۳ روش اصلی وجود دارد که اغلب موسسات و سیستم‌های آموزش از یکی از این ۳ روش استفاده می‌کنند. به کارگیری هرکدام از این روش‌ها به سن کودک، سیستم تربیتی کودک و نگاه والدین به مسئله آموزش زبان انگلیسی به کودکان بستگی دارد. کودک در بعضی از این روش‌ها سریع‌تر زبان دیگری را یاد می‌گیرد و در بعضی از روش‌ها آزادی بیشتری برای انتخاب یادگیری دارد.

بهترین روش‌های آموزش زبان به کودک

روش غرقه سازی

در این مدل از یادگیری کودک کاملا در محیطی با زبان دیگر قرار می‌ گیرد. در مهد‌های کودک دوزبانه مربی‌ها با زبان دوم که هدف یادگیری است صحبت می‌کنند و در مدرسه هم بچه‌ها حداقل نیمی از اوقات خود را در طول روز به یادگیری زبان دوم می‌پردازند.

در روش غرقه‌سازی کامل که البته در مدارس معدودی اجرا می‌شود کودک همه مواد درسی مانند ریاضی، علوم و تاریخ را به زبان دوم فرا می‌گیرد. در این روش آموزش زبان به کودکان زبان در واقع زبان دوم به جای اینکه موضوعی برای یادگیری باشد خود وسیله‌ای برای آموزش مواد درسی دیگر است و کودک ناخودآگاه مجبور به یادگیری این زبان می‌شود.

بچه‌هایی که با این روش زبان یاد می‌گیرند در صحبت کردن زبان دوم با لهجه صحیح و به طور کامل، موفق‌ترند و به سطوح بالاتری از یادگیری زبان می‌رسند. اگرچه ممکن است در ابتدا، یادگیری در بعضی از مواد درسی، بچه‌ها به اندازه‌ای که آن درس‌ها را به زبان مادری خود یاد می‌گیرند موفق نباشند، اما به تدریج و با پیشرفت‌شان در یادگیری زبان دوم، این مشکل هم برطرف می‌شود.

روش آموزش زبان خارجی در مدارس ابتدایی

در این روش به جای این‌که زبان دوم در پایه راهنمایی به کودک آموزش داده شود، در همان سال‌های ابتدایی و همراه
با دیگر درس‌ها به طور مقدماتی به کودک یاد داده می‌شود. در این روش زبان دوم به عنوان یک سوژه یادگیری به کودک معرفی می‌شود و به طور معمول ۳ تا ۵ جلسه در هفته کودک زمان صرف یادگیری این زبان می‌کند.

میزان موفقیت این روش کمی کمتر از روش قبلی است، اما کودکانی که در این سن یادگیری زبان را شروع می‌کنند نسبت به کودکانی که در سال‌های بعد برای اولین بار زبان دوم را یاد می‌گیرند، پیشرفت بیشتری خواهند داشت. ارائه زبان دوم در سال‌های اولیه تحصیلی که کودک شوق برای یادگیری دارد باعث بالا رفتن سرعت یادگیری می‌شود.

بسته به تلاش و میزان زمانی که صرف آموزش این زبان به کودک می‌شود ممکن است در آینده کودک بتواند به خوبی و با فصاحت به زبان دوم حرف بزند.

روش اکتشاف در زبان دوم

در این روش سن کودک کمی بالا‌تر است و این روش بیشتر از آن‌که آموزش زبان انگلیسی به کودکان باشد در واقع نوعی تقویت شناخت کودک است. در این روش فرهنگ و زبان دوم به عنوان یک مفهوم به کودک ارائه می‌شود. برای کودک در مورد فرهنگ و زبان‌های مختلف صحبت می‌شود و ممکن است بیش از یک زبان به کودک ارائه شود تا کودک در یادگیری زبان دوم حق انتخاب داشته باشد.

در مراحل بالا‌تر این روش، ساختار‌های زبان دوم هم به کودک آموزش داده می‌شود، اما بیشتر از آن‌که تاکید بر فصیح صحبت کردن این زبان باشد، هدف آشنایی و ارائه اطلاعات در مورد فرهنگ جامعه‌ای است که به آن زبان سخن می‌گویند.

یادگیری زبان توسط کودکان با روش جدید

اگر جلسات آموزش زبان انگلیسی به کودکان بیشتر از ۲ یا ۳ بار در هفته باشد ممکن است توانایی کودک در صحبت به زبان دوم هم بیشتر شود، اما والدین نباید انتظار داشته باشند کودک در این روش یادگیری بتواند بعد‌ها به طور فصیح و با لهجه مناسب به زبان دوم حرف بزند.

این روش یادگیری بیشتر مورد علاقه والدینی است که فکر می‌کنند آموزش زبان دوم ممکن است باعث فشار بر کودک شود. اگرچه این روش می‌تواند زمینه یادگیری زبان در سال‌های بعدی باشد و سرعت یادگیری زبان در فرد را در سال‌های بعدی زندگی افزایش دهد.

برنامه آموزش گروهی چله زبان
این یک برنامه عمومی رایگان است که هدف آن آموزش گروهی زبان در ۴۰ روز است .

اگر علاقمند به شرکت در این برنامه رایگان هستید میتوانید با پر کردن فرم زیر در خبرنامه چله زبان شرکت کنید و هرروز ایمیل های درس های این برنامه را دریافت کنید .

آخرین دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید