چرا تکنیک shadowing بهترین روش آموزش زبان در سراسر دنیاست ؟

تکنیک shadowing

تکنیک shadowing چیست ؟

تکنیک سایه زنی یا shadowing (شدویینگ) روشی موثر و کارآمد برای یادگیری یک زبان جدید است. در این روش تقلید از یک گوینده بومی که به عنوان مثال به زبان انگلیسی صحبت می کند صورت می پذیرد و شما باید سعی کنید تمامی کلماتی را که از زبان او می شنوید را تکرار کنید. در این مقاله به بررسی مراحل استفاده از تکنیک shadowing و مزایای این روش برای یادگیری زبان انگلیسی می پردازیم پس تا پایان مقاله همراه ما باشید.

ابداع تکنیک سایه زنی

استفاده از تکنیک سایه زنی به عنوان یک روش آموزشی ساختار یافته به دکتر چارلز فریزر (Charles Fraser) نسبت داده می شود. دکتر فریزر در اواخر دهه 1960 و اوایل دهه 1970 در دانشگاه میشیگان تحقیقاتی در زمینه یادگیری زبان انجام داد. او مشاهده کرد که دانشجویانی که در حین گوش دادن به زبان خارجی، آن را به طور همزمان تکرار می کنند، پیشرفت قابل توجهی در درک مطلب و تلفظ نشان می دهند.

فریزر این روش را ” تکنیک shadowing یا سایه زنی” نامگذاری کرد و آن را به عنوان بخشی از روش آموزشی خود به نام “یادگیری شنیداری-گفتاری” (Auditory-Oral Approach) معرفی کرد. تکنیک سایه زنی به سرعت در میان معلمان زبان محبوبیت پیدا کرد و به عنوان ابزاری مؤثر در برنامه های آموزشی زبان در سراسر جهان به کار گرفته شد.

مزایای استفاده از تکنیک shadowing

استفاده از این تکنیک برای همه افراد، چه کسانی که از سطح زبان بالایی برخوردارند و چه کسانی که مبتدی هستند می تواند مزایای مختلفی داشته باشد و اینکه هر کسی باید چگونه از این روش استفاده کند را بعدا به آن می پردازیم. اما اکنون می خواهیم تعدادی از مزایای تکنیک سایه زنی را به شما معرفی کنیم تا متوجه شوید استفاده از این روش چقدر می تواند برای شما مفید باشد.

بهبود تلفظ با سایه زنی

سایه زنی به شما کمک می کند تا با تقلید از نحوه صحبت یک گوینده بومی، تلفظ خود را در زبان مورد نظر ارتقا دهید. تمرکز بر روی جزئیات مانند حرکات زبانی، لحن و ریتم، به شما کمک می کند تا اصوات زبان را به طور دقیق تر تولید کنید و از لهجه اصلی خود بکاهید.

تقویت درک مطلب

استفاده از این روش علاوه بر این که مهارت گوش دادن فعال شما را تقویت می کند بلکه کمک می‌کند تا زبان گفتاری را بهتر درک کنید. با تمرکز کامل بر روی آنچه می شنوید و تلاش برای تکرار فوری آن، به طور ناخودآگاه به جزئیات ظریف زبان مانند لحن، تأکید و ساختار جمله توجه بیشتری می کنید.

گسترش دایره لغات

از دیگر مزایای تکنیک shadowing این است که شما را در معرض کلمات و عبارات جدیدی قرار می دهد که در متن استفاده می شوند. با تکرار این کلمات و عبارات در حین سایه زنی، به طور طبیعی آن ها را در حافظه خود ذخیره می کنید و می توانید از آن ها در گفتار و نوشتار خود استفاده کنید.

تقویت مهارت شنیداری با تکنیک shadowing

در این روش فرد توانایی خود را در تشخیص صداها و الگوهای لحنی ظریف در زبان انگلیسی تقویت می کند. با گوش دادن دقیق به گوینده و تلاش برای تقلید دقیق لحن و تأکید آنها، توانایی خود را در درک تفاوت های ظریف گفتاری و تشخیص معنای دقیق جملات بهبود می بخشید.

یادگیری سرگرم کننده

سایه زنی می تواند روشی جذاب و سرگرم کننده برای یادگیری زبان باشد. زیرا موضوع آموزش را خودتان انتخاب می کنید. تنوع بخشیدن به تمرینات با استفاده از محتوای صوتی متفاوت و انتخاب موضوعاتی که برایتان جذاب هستند، می‌تواند انگیزه شما را برای ادامه یادگیری افزایش دهد و آن را به یک تجربه لذت بخش تبدیل کند.

معایب تکنیک سایه زنی

استفاده از این تکنیک در کنار این مزایا ، معایبی نیز دارد. در ادامه چند مورد از معایب احتمالی آن را بررسی می کنیم تا در هنگام استفاده از آن بتوانید از معایبی که دارد تا حدودی جلوگیری کنید.

چالش برانگیز بودن

تسلط بر سایه‌زنی به تمرکز و تمرین زیادی نیاز دارد، که می‌تواند برای برخی افراد طاقت فرسا باشد. در هنگام استفاده از تکنیک shadowing عجله نکنید زیرا هیچکس نتوانسته یک شبه به زبانی جدید مسلط شود. همگام شدن با یک گوینده بومی و تکرار جملات همانند آن خصوصا برای افراد مبتدی کاری مشکل است.

عدم توجه بر دستور زبان

تکنیک Shadowing در درجه اول بر تلفظ کلمات و لحن شخص تاثیر می گذارد و ممکن است برای افرادی که به دنبال قواعد دستوری هستند مناسب نباشد. حتما در کنار این روش از روش های دیگری هم استفاده کنید تا اشتباهات دستوری تان در شما تثبیت نشود.

پیدا کردن مواد آموزشی

در ابتدا پیدا کردن یک فایل صوتی که مناسب یا سطح شما باشد کمی دشوار است و حتما سعی کنید از فیلم ها یا آهنگ هایی استفاده کنید که صدای پس زمینه در آن ها کم باشد تا بتوانید بر روی صدای اصلی تمرکز کنید.

مراحل انجام تکنیک shadowing

حال که با انواع مزایا و معایب تکنیک shadowing آشنا شدید وقت آن است که مراحل انجام آن را با همدیگر طی کنیم تا بتوانید با استفاده از آن زبان انگلیسی خود یا هر زبان دیگری را به راحتی تقویت کنید. همانطور که پیش تر گفتیم انجام این تکنیک ضعف هایی نیز دارد که برای جلوگیری کردن از آن ها بهتر است تنها به این روش بسنده نکرده و برای تقویت زبان خود روش های دیگری را نیز امتحان کنید. در ادامه به بررسی مراحل این تکنیک می پردازیم.

1. انتخاب منبع

در مرحله اول از تکنیک shadowing شما باید یک منبع صوتی مناسب پیدا کنید این منبع می تواند آهنگ، فیلم، سریال یا پادکست باشد. حتما در ابتدا از منابع کوتاه و آسان استفاده کنید به عنوان مثال انیمیشن ها می توانند گزینه مناسبی باشند. در ادامه می توانید روی به منابع چالش برانگیز تر هم بیاورید.

2. خوب گوش کنید

به منبع صوتی خوب گوش کنید و سعی کنید مفهوم کلی موضوع را یاد بگیرید. علاوه بر این به لحن و تلفظ گوینده هم توجه کنید. اگر به آهنگ گوش می کنید می توانید متن آن را خط ببرید یا زیرنویس فیلم را فعال کنید و همزمان گوش کنید و خط ببرید.

3. تکرار

مهم ترین مرحله در اجرای تکنیک shadowing همین تکرار کردن است. شما باید جمله ای را انتخاب کنید و سعی کنید آن را بلافاصله با لحنی مشابه تکرار کنید. درست مثل کودکی که با تکرار حرف بزرگتر ها کلمه ای جدید را یاد می گیرد در صورتی که نمی داند معنی آن چیست با این تفاوت که شما معنی کلی جمله را می دانید. توجه به لحن گوینده خیلی مهم است در صورت نیاز می توانید جمله را به قسمت های کوچک تر تقسیم کرده و هر قسمت را جداگانه بررسی کنید.

4. پیشرفت در سایه زنی

پس از اینکه چند بار متن گوینده را بررسی و پشت سر هم تکرار کردید به سرعت قابل قبولی خواهید رسید و تقریبا می توان گفت مثل خود او کلمات را تلفظ می کنید. در مرحله بعد متن را حذف کنید و فقط از طریق گوش هر آنچه که می شنوید را تکرار کنید.

5. خلاقیت و آموزش کامل

پس طی کردن مراحل بالا شما به تسلط نسبی بر روی متن میرسید حالا وقت آن است که خلاقیت خود را چاشنی کار کنید و کلماتی از متن را به سلیقه خود عوض و با کلمات جدید جایگزین کنید همچنین می توانید لحن صحبت را عوض کنید تا موقعیت های مختلف را به وجود آورید.

سخن پایانی

فراموش نکنید کلید پیشرفت شما در زمینه یادگیری زبان چه با تکنیک shadowing چه با روش های دیگر تمرین و تکرار است. از اشتباهات خود هم نترسید و به عنوان فرصتی برای آموزش دوباره در نظر بگیرید مطمئن باشید با تمرین و تکرار هر کاری امکان پذیر است.

گردآوری شده توسط تیم تحریریه کروژدهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *