هزینه آزمون آیلتس در سال 2024 – 1403

تیم تحریریه

بروز رسانی شده در : 1403/04/16

هزینه آزمون آیلتس

یکی از معتبر ترین آزمون های بین المللی که هر ساله در سطح جهان برگزار می شود آزمون IELTS است. افراد زیادی در کشور ما برای این آزمون اقدام می کنند اما اطلاعی از هزینه آزمون آیلتس ندارند. اگر شما هم قصد شرکت در ازمون آیلتس را دارید پیشنهاد می کنیم تا پایان این مطلب کاربردی همراه ما باشید چرا که اطلاعاتی مفیدی راجع به ثبت نام و قیمت این آزمون به دست خواهید آورد.

هزینه آزمون آیلتس در 1403

آزمون ایلتس در دو نوع آکادمیک و جنرال برگزار می شود که هر کدام برای اهداف خاصی طراحی شده اند. در مقاله ای مشابه تفاوت آیلتس جنرال و آکادمیک را بیان کرده ایم اگر اطلاعات کافی راجع به این دو ندارید پیشنهاد می کنیم حتما سری به آن مطلب بزنید. اما به طور کلی از نوع آکادمیک آن جهت ادامه تحصیل در کشور های مختلف استفاده می شود و از نوع جنرال آن بیشتر برای مقاصد کاری و شغلی استفاده می کنند.

هزینه آزمون آیلتس همچنین به عوامل مختلفی بستگی دارد. به عنوان مثال اینکه بخواهید در آزمون کامپیوتری یا کاغذی شرکت کنید هزینه نهایی شما را تغییر می دهد. عوامل دیگری مانند هزینه ارسال نمره، تغییر زمان آزمون و کنسل کردن آن نیز از نکاتی است که پیش از ثبت نام باید به آن توجه کنید.

قیمت ازمون IELTS در ایران

در حال حاضر در ایران تنها مرجع رسمی که این امتحان را در نقاط مختلف کشور برگزار می کند سازمان سنجش است. یعنی وظیفه کنترل و نظارت بر جلسات امتحان و تمامی امور آن بر عهده این سازمان است که پرداخت هزینه آزمون را نیز شامل می شود.

طبق آخرین عددی که سازمان سنجش برای شرکت در آزمون آیلتس تعیین کرده است، برای آزمون کامپیوتری آیلتس 8,490,000 تومان (8 میلیون و 490 هزار تومان) و برای آزمون کاغذی آیلتس 8,890,000 تومان (8 میلیون و 890 هزار تومان) است.

حتما به این نکته توجه داشته باشید که هزینه آزمون آیلتس و رقم ذکر شده به صورت علی الحساب از شما گرفته می شود و همانطور که پیش تر گفتیم عوامل دیگری نیز وجود دارند که می توانند هزینه نهایی آن را تغییر دهند.

هزینه شرکت در آزمون آیلتس چند دلار است ؟

شورای فرهنگی کشور بریتانیا و دانشگاه کمبریج که سازمان جهانی برگزار کننده این آزمون هستند قیمتی جهانی برای این آزمون در نظر گرفته است. البته که هر ساله تغییرات جزئی در آن اعمال و هزینه جدید را اعلام می کنند. در حال حاضر هزینه جهانی شرکت در آزمون آیلتس بین 215 تا 275 دلار آمریکا متفاوت است، که این تفاوت بستگی به محل و کشور برگزار کننده آزمون دارد.

البته در بعضی از کشور ها هزینه شرکت در ازمون به بیش از 275 دلار نیز می رسد. به عنوان مثال متقاضیان در کشور امارات متحده عربی باید 327 دلار و در قطر 302 دلار پرداخت کنند. در کشور خودمان هم این رقم بین 225 – 245 دلار متفاوت است.

هزینه کنسلی یا تغییر زمان امتحان آیلتس

همانطور که پیش تر گفتیم هزینه آزمون می تواند تحت تاثیر عواملی قرار بگپیرد و تغییر کند. شما می توانید پس از ثبت نام در آزمون، زمان آزمون دادن خود را تغییر دهید البته باید این کار را 5 هفته پیش از برگزاری آزمون انجام دهید و آن هم تحت شرایطی.

اگر داوطلب نتواند در آزمون شرکت کند در این صورت هزینه آزمون آیلتس چه می شود؟

داوطلبان می توانند1 تا 5 روز قبل از آزمون با مراجعه به سایت برگزار کننده، آزمون خود را کنسل کنند که در این صورت 25% از مبلغ کل کم شده و باقی آن به حساب داوطلب واریز می شود. کنسلی با شرایطی خاص امکان پذیر است به عنوان مثال ارائه گواهی پزشکی.

برای تغییر زمان آزمون نیز باید از 5 هفته قبل اقدام کرده و حداکثر زمان آزمون جدید را تا 3 ماه آینده تعیین کنند. در این صورت داوطلب باید 25% مبلغ کل را دوباره واریز کند تا بتواند تاریخ جدید برای آزمون خود تعیین کند. همچنین توجه به این نکته ضروری است که تنها یک بار می توانید زمان آزمون را عوض کنید.

نحوه ثبت نام در آزمون آیلتس

حال که با هزینه آزمون آیلتس در ایران آشنا شدیم وقت آن است که طریقه ثبت نام در این آزمون را بررسی کنیم. پیش تر گفتیم که تنها نهاد برگزار کننده این آزمون در ایران سازمان سنجش است. بنابراین برای ثبت نام نیاز است تا به وبسایت رسمی سازمان سنجش مراجعه کنیم. در ادامه به صورت مرحله به مرحله مراحل ثبت نام را با یکدیگر بررسی می کنیم.

ایجاد حساب کاربری: در اولین قدم، متقاضیان باید به وب‌سایت رسمی سازمان سنجش آموزش کشور مراجعه کرده و در صورت عدم وجود حساب کاربری، نسبت به ایجاد حساب کاربری با وارد کردن اطلاعات و مدارک مورد نیاز اقدام نمایند. این اطلاعات شامل نام و نام خانوادگی، تاریخ تولد، شماره ملی یا کد اتباع بیگانه، آدرس ایمیل و شماره تلفن همراه می‌باشد.

انتخاب نوع آزمون: در این مرحله، متقاضی باید نوع آزمون مورد نظر خود را از بین دو گزینه آکادمیک و جنرال انتخاب نماید. آزمون آکادمیک برای متقاضیانی است که قصد ادامه تحصیل در مقاطع تکمیلی و یا انجام پژوهش در دانشگاه‌های انگلیسی‌زبان را دارند، در حالی که آزمون جنرال برای اهداف مهاجرتی و یا کاری در کشورهای انگلیسی‌زبان کاربرد دارد.

تاریخ و محل برگزاری: پس از انتخاب نوع آزمون، متقاضی باید از بین تاریخ‌ها و محل‌های برگزاری آزمون ارائه شده در وب‌سایت، تاریخ و محل مورد نظر خود را انتخاب نماید. توجه به این نکته ضروری است که ظرفیت هر مرکز آزمون محدود است و ممکن است در برخی از تاریخ‌ها و یا محل‌ها ظرفیت تکمیل شده باشد.

تکمیل فرم ثبت نام: در این مرحله، فرم ثبت نام به صورت آنلاین در اختیار متقاضی قرار خواهد گرفت که لازم است با دقت و به‌طور کامل آن را تکمیل نماید. این فرم شامل اطلاعات فردی، اطلاعات تحصیلی و شغلی، اطلاعات تماس و سایر اطلاعات مورد نیاز سازمان سنجش می‌باشد.

آپلود مدارک: در این مرحله، اسکن مدارک مورد نیاز شامل پاسپورت یا کارت ملی معتبر، یک قطعه عکس پرسنلی مطابق با ضوابط اعلام شده، و مدرک تحصیلی معتبر (برای متقاضیان آزمون آکادمیک) باید بارگذاری شوند. توجه به این نکته ضروری است که کیفیت و وضوح تصاویر اسکن شده باید به گونه‌ای باشد که اطلاعات موجود در آنها به طور کامل قابل مشاهده باشد.

پرداخت هزینه: پس از تکمیل فرم ثبت نام و آپلود مدارک، متقاضی باید نسبت به پرداخت هزینه آزمون به صورت آنلاین و از طریق درگاه‌های پرداخت الکترونیکی موجود در وب‌سایت اقدام نماید. هزینه آزمون آیلتس در ایران به نوع آزمون، تاریخ و محل برگزاری آزمون بستگی دارد اما پیش تر رقمی که سازمان سنجش اعلام کرده بود را به شما گفتیم.

دریافت تأییدیه و اطلاعات آزمون: پس از اتمام مراحل ثبت نام و پرداخت هزینه، یک ایمیل تأییدیه حاوی اطلاعات مربوط به آزمون از جمله تاریخ، زمان، محل دقیق برگزاری، و همچنین شماره پرونده ثبت نام برای متقاضی ارسال خواهد شد. توجه داشته باشید که این ایمیل ارسالی را باید ذخیره کنید چرا که در روز آزمون باید همراه خود داشته باشید.

سخن پایانی

در این مطلب کاربردی سعی کردیم به یکی از پرتکرار ترین سوال شما درباره آزمون آیلتس یعنی هزینه آزمون آیلتس 1403 را پاسخ دهیم. توجه کنید مبلغی که از سوی سازمان سنجش کشور اعلام شده قابل تغییر است و ممکن است سال های بعدی با افت و خیز در قیمت این آزمون رو به رو شویم. اگر اطلاعات نادرستی را درون متن یافتید خوشحال میشیم در قسمت کامنت ها به ما گزارش دهید تا ما در اسرع وقت رسیدگی کنیم. امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد.

گردآوری شده توسط تیم تحریریه استاد کامران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *