معرفی آزمون GRE | مزایا + بخش های آن

تیم تحریریه

بروز رسانی شده در : 1403/04/18

آزمون GRE

امروزه افراد علاقه مند به زبان انگلیسی در آزمون های زیادی شرکت می کنند. در این مقاله ما آزمونی را به شما معرفی می کنیم که نامش آزمون GRE است و تفاوتی با دیگر آزمون ها دارد که به بررسی جزئیات مربوط به آن می پردازیم. همچنین برای اطلاعات بیشتر از انواع آزمون ها می توانید به صفحه آزمون های زبان انگلیسی مراجعه کنید.

آزمون GRE چیست ؟

آزمون GRE ، آزمونی استاندارد است که برای سنجیدن آمادگی داوطلبان برای تحصیلات تکمیلی در رشته مختلف در دانشگاه هایی با زبان انگلیسی استفاده می شود. و نام دیگر آن Graduate Record Examination می باشد.

بخش های آزمون GRE

این آزمون هم مانند دیگر آزمون ها از بخش های مختلفی تشکیل شده است که در ادامه با آنها آشنا می شوید.

۱. استدلال کلامی Verbal Reasoning

استدلال کلامی ، اولین بخش از این آزمون می باشد و توانایی های شرکت کنندگان را در درک مطلب ، تجزیه و تحلیل متن ، استدلال و دایره لغات انگلیسی مورد سنجش قرار می دهد. و شما ۳ نوع سوال را در این قسمت مشاهده می کنید.

– پنج گزینه در پاسخ یک سوال برایتان می آورند و شما باید عبارت یا کلمه ای را انتخاب کنید که مترادف با کلمه یا عبارت داده شده در سوال باشد.
– در سوال دیگر ، شما باید جای خالی را با عبارتی منطقی و صحیح که مرتبط با سوال باشد را پر کنید.
– و در نهایت به متنی که خواندنی است باید جواب صحیح بدهید همچنین به جزئیات خاص متن دقت کنید زیرا ممکن است از شما بخواهند استدلال های نویسنده را تجزیه و تحلیل کنید.

۲. استدلال کمی Quantitative Reasoning

به این بخش از مهارت که برسید سطح شما را در حل کردن مسائل ریاضی ، تفسیر داده ها و تفکر انتقادی در مورد مفاهیم کمی مورد ارزیابی قرار می دهد. دو سوال با این مضمون دارد .

– حل مسئله Problem Solving : در این سوال شما باید از دانش ریاضی خود نهایت استفاده را ببرید و مسئله های مختلفی را که به شما می دهند با توجه به همان دانش خود حل کنید. این مسئله ها شامل : جبر، هندسه، داده ها و احتمال می باشد.

– مقایسه کمی Quantitative Comparison : در این سوالات، شرکت کنندگان باید بدون محاسبه کردن سوالات ارزش دو عبارت را با یکدیگر مقایسه کنند و مشخص کنند که کدام یک بزرگتر ، کوچکتر یا مساوی است.

۳. نوشتن تحلیلی Analytical Writing

مهارت های شما در برقراری ارتباط موثر به صورت کتبی، تجزیه و تحلیل موضوعات و ارائه استدلالات منسجم در این قسمت مشخص می شود که در چه سطحی هستید همچنین در این بخش باید دو مقاله کوتاه در مورد دو موضوع ارائه دهید :

– مساله تحلیلی Issue Essay : در این قسمت شما باید یک موضوع جنجالی را از دو دیدگاه مختلف مورد بحث قرار دهید و نظر خود را در مورد آن بازگو کنید.

– استدلال تحلیلی Argument Essay : ابتدا برای یک موضوع خاص باید استدلال بیاورید سپس نقاط ضعف و قوتی که در آن وجود دارد را ارزیابی کنید.

نکته : سوالات نمره منفی ندارد

مزایای آزمون GRE

شاید برایتان سوال باشد که مزایای این آزمون چیست ؟ این آزمون برای دانشجویانی که می خواهند در مقطع تحصیلات تکمیلی ، ادامه تحصیل دهند می تواند خیلی مفید باشد. برخی از رایج ترین مزایایی که می توانیم به آنها اشاره کنیم عبارتند از :

نمره ای که از این آزمون دریافت می کنید اگر بالا باشد نشان دهنده آمادگی بالای شما در تحصیلات تکمیلی می باشد بنابراین می تواند به شما کمک کند تا در دانشگاه های معتبر ایالات متحده آمریکا و کانادا در برنامه های برتر تحصیلات تکمیلی قبول شوید
گاها بورسیه های تحصیلات تکمیلی را بر اساس نمره GRE ارائه می شود. و اگر نمره بالایی داشته باشد ممکن است شامل افرادی شوید که بورسیه می گیرند این امر موجب تامین هزینه های شما برای تحصیل می شود
تفکر انتقادی، حل  مسئله ، تجزیه و تحلیل جزو مهارت ها به حساب می آید و در حرفه شما امری ضروری است دریافت نمره خوب از این مهارت ها می تواند مهر تاییدی بر این موضوع داشته باشد که شما سطح بالایی در موضوعات نام برده دارید
این آزمون می تواند برای شما سنجشی باشد زیرا پس از دیدن نتایج نقاط ضعف و قوت خود را پیدا نموده و بر روی آنها متمرکز می شوید تا در برنامه تحصیلی خود موفقیت داشته باشید

نکات مهم

۱. قبل از آزمون ، زمان آزمون خود را مشخص کنید و بر همین اساس برنامه ریزی منظمی برای مطالعه خود داشته باشید.
۲. ابتدا آزمون های تمرینی را انجام دهید تا با فرمت آزمون GRE ، آشنا شوید تا در روز امتحان استرس نداشته باشید.
۳. در روز آزمون مدارک لازم را به همراه خود ببرید و تمرکز خود را بر روی آزمون بگذارید.
۴. نتیجه آزمون شما پس از گذشت ۱۰ الی ۱۵ روز برای شما ارسال می شود.


جمع بندی

حال که دانستید آزمون GRE و مزایای آن چیست باید بدانید قدم گذاشتن در هر راهی سختی های خودش را نیز دارد اما با اعتماد به نفس و بالا بردن سطح زبان انگلیسی خود می توانید به راحتی مدرک GRE را دریافت کنید و به هدف خود برسید.

منابع دیگر

گردآوری شده توسط تیم تحریریه استاد کامران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *