اسپیکینگ انگلیسی و 4 روش برای تقویت آن

تیم تحریریه

بروز رسانی شده در : 1403/01/31

اسپیکینگ انگلیسی

امروزه یادگیری زبان انگلیسی تبدیل به یک مهارت حائز اهمیت برای هر فرد است. افرادی که به زبان انگلیسی مسلط اند در موقعیت های های شغلی مختلف و همچنین در زمینه تحصیل بسیار موفق ترند. پس یادگیری زبان خصوصا در دنیای امروز که پیشرفت تکنولوژی در آن بسیار مشهود است از اهمیت بالایی برخوردار است.

از اهمیت یادگیری زبان که بگذریم و پیش از اینکه وارد دنیای زبان انگلیسی شویم توجه کردن به یک سری نکات ما را در این دنیای شلوغ به سمت هدفمان راهنمایی می کند. اول اینکه یادگیری این زبان یک شبه امکان پذیر نیست و دوم اینکه زبان انگلیسی تقسیم به 4 قسمت اصلی می شود که شامل اسپیکینگ انگلیسی یعنی مهارت صحبت کردن به زبان انگلیسی ، خواندن، نوشتن و گوش کردن است.

مجموع مهارت های هر شخص در این چهار زمینه سطح آن فرد را در تسلط به زبان انگلیسی مشخص می کند. ما در این مقاله به یکی از مهم ترین مهارت ها یعنی اسپیکینگ انگلیسی می پردازیم، اگر شما هم به دنبال روش هایی برای تقویت مهارت صحبت کردن خود به زبان انگلیسی هستید تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

نکاتی برای تقویت اسپیکینگ انگلیسی (Speaking)

آشنایی با زبان انگلیسی

اولین گام برای شروع صحبت کردن به زبان انگلیسی این است که ذهن خودتان را با این زبان آشنا کنید. به عنوان مثال همه ما زمانی که در حال فکر کردن هستیم زبان فارسی را ارجحیت می دهیم اما شمایی که به دنبال تقویت مهارت صحبت کردن خود هستید باید سعی کنید زمانی که تنها هستید به زبان انگلیسی فکر کنید.

پرسش و پاسخ

سوالات ساده ای را به زبان انگلیسی از خود بپرسید سپس به آن ها پاسخ دهید. حتی می توانید جلوی آینه بایستید و از خود این سوال ها را بپرسید. کم کم سوالات سخت تر را امتحان کنید و خود را محک بزنید.

جمله سازی

به اطرافتان نگاه کنید و با معدود کلماتی که به زبان انگلیسی بلد هستید جمله بسازید. با این روش ها ذهن خودتان را آماده یادگیری اسپیکینگ انگلیسی می کنید.

معرفی روش هایی برای تقویت مهارت Speaking در خانه

حال که متوجه شدید تقویت اسپیکینگ انگلیسی نیازمند آشنایی ذهن با آن است زمان آن رسیده روش هایی را معرفی کنیم تا با استفاده از آن ها مهارت صحبت کردن خود را بهبود بخشید و بتوانید به طور روان و صحیح به زبان انگلیسی صحبت کنید.

1. فیلم ببینید !

قطعا یکی از موثرترین روش هایی که می توان با استفاده از آن مهارت اسپیکینگ انگلیسی خود را پرورش داد این است که انگلیسی را از دهان یک انگلیسی زبان بشنویم و ببینیم زبان انگلیسی را در موقعیت های مختلف چگونه بیان می کند. برای مایی که به افراد بومی انگلیسی زبان دسترسی نداریم مجبوریم از فیلم های زبان اصلی استفاده کنیم. در ادامه هم چند فیلم معرفی می کنیم.

The King’s Speech: این فیلم داستان پادشاه جورج ششم انگلستان را روایت می کند که با مشکل لکنت زبان مواجه است که برای تقویت تلفظ و مهارت های گفتاری مفید است.

The Social Network: داستان مارک زاکربرگ بنیانگذاری فیسبوک را روایت می کند که برای تقویت مهارت های گفتاری در محیط های کاری و تجاری مفید است.

The Wolf of Wall Street: این فیلم داستان زندگی جردن بلفورت، یک دلال سهام را روایت می کند. این فیلم برای تقویت مهارت های گفتاری در موقعیت های متقاعدسازی و مذاکره مفید است.

چند نکته برای دیدن فیلم های انگلیسی نیز وجود دارد که به آن اشاره می کنیم :

اول اینکه فیلمی را که مورد علاقه تان است انتخاب کنید زیرا باعث تقویت انگیزه شما می شود.
با دیدن فیلم با انواع لهجه ها آشنا می شوید که لازم نیست همه آن ها را یاد بگیرید صرفا سعی کنید گوش خود را ب آن ها عادت دهید و اینکه دیدن فیلم شما را با تلفظ صحیح کلمات آشنا می کند.

2. کتاب های انگلیسی زبان را بخوانید

از منابع دیگر تقویت اسپیکینگ انگلیسی کتاب های انگلیسی زبان اند. چه کتاب هایی که درباره آموزش زبان هستند و چه رمان ها و کتاب های داستان. همه این موارد به دلیل آشنا کردن شما با ساختار های جمله سبب تقویت مهارت اسپیکینگ شما می شود. قطعا خواند کتاب های آموزشی حوصله سربر بیشتر شما را از این زبان زده می کنند پس پیشنهاد ما هم به شما خواندن کتاب های داستان است خصوصا موضوعاتی که به آن علاقه دارید. در ادامه چند کتاب را معرفی می کنیم :

The Curious Incident of the Dog in the Night-Time: داستان پسر نوجوانی را روایت می کند که با مشکل اوتیسم مواجه است. این کتاب برای تقویت درک مطلب و مهارت های خواندن مفید است.

The Girl on the Train: این کتاب داستان زنی را روایت می کند که درگیر یک راز جنایی می شود. خواندن آن برای تقویت دایره واژگان و مهارت های گفتاری مفید است.

Harry Potter: مجموعه کتاب داستان هری پاتر، یک جادوگر جوان را روایت می کند. این مجموعه کتاب برای تقویت درک مطلب و مهارت های خواندن در سطح پیشرفته مفید است.

3. آهنگ گوش کنید !

شاید باورش سخت باشد که حتی با آهنگ گوش کردن هم بتوان انگلیسی خود را تقویت کرد اما این کار با توجه به یک سری نکات امکان پذیر است. در نگاه اول اکثر افراد می گویند که ما از آهنگ های انگلیسی چیزی سر در نمی آوریم و فقط با ریتم آن همخوانی می کنیم. اما اولین مرحله از تقویت اسپیکینگ همین است که با ریتم و طرز تلفظ خواننده آشنا شوید.

در ادامه هم به نکات زیر توجه کنید :
لحن خواننده را تقلید کنید و تلفظ خود را ارتقا دهید و اشتباهات تلفظی رایج دوری کنید.
آهنگ ها منبع غنی از کلمات و واژگان هستند به جستجوی معنی کلمات ناآشنا بپردازید و دایره واژگان خود را گسترش دهید.

لازم نیست در ابتدا با آهنگ های امینم شروع کنید 🙂 زیرا اعتمادبه نفس خود را از دست می دهید. در اوایل این راه آهنگ های پاپ گزینه های مناسب تری اند. متن آهنگ را در اینترنت جستجو کرده و همزمان که به آهنگ گوش می دهید متن آهنگ را روخوانی کنید این سبب تقویت مهارت اسپیکینگ انگلیسی شما می شود.

4. استفاده از پلتفرم های انگلیسی

امروزه برنامه های آنلاین متعددی برای تقویت مهارت اسپیکینگ انگلیسی وجود دارند که به شما این امکان را می‌دهند تا با افراد انگلیسی زبان از سراسر جهان ارتباط برقرار کنید، در کلاس‌های آنلاین مکالمه شرکت کنید و از منابع آموزشی مختلف برای یادگیری زبان انگلیسی استفاده کنید. برخی از این برنامه ها عبارتند از : italki , Busuu , Hello talk , Tandem , Cambly

عده ای از افراد هم به دنبال تقویت اسپیکینگ انگلیسی خود برای آزمون های آیلتس و تافل اند در ادامه چند کتاب برای آن ها نیز معرفی می کنیم که می تواند منبع مفیدی برای شما هم باشد.

معرفی کتاب برای تقویت اسپیکینگ انگلیسی در آیلتس

IELTS Speaking Maximiser
این کتاب به شما کمک می‌کند تا با ساختار و نحوه نمره دهی بخش اسپیکینگ آزمون آیلتس آشنا شوید. همچنین این کتاب شامل نمونه سوالات و پاسخ‌های آن‌ها است که می‌توانید از آن‌ها برای تمرین استفاده کنید.

Get IELTS Band 9 Speaking
کتاب است که به شما کمک می‌کند تا با استراتژی های لازم برای کسب نمره 9 در بخش اسپیکینگ آزمون آیلتس آشنا شوید. همچنین این کتاب نیز شامل نمونه سوالات و پاسخ های آن‌ها است.

Official IELTS Practice Materials for Speaking
این کتاب توسط خود سازمان برگزار کننده آیلتس جمع آوری و منتشر شده است که می تواند منبع مطمئن و قابل اعتمادی برای تمرین باشد.

معرفی کتاب برای تقویت اسپیکینگ انگلیسی در تافل

برای آزمون تافل هم کتاب های مختلفی وجود دارد که شما را با ساختار و نحوه نمره دهی بخش اسپیکینگ آزمون تافل آشنا می کند. این کتاب ها عبارتند از :

Official TOEFL iBT Tests
Longman Preparation Course for the TOEFL Test
TOEFL Speaking Success

جمع بندی

در این مقاله به بررسی اهمیت یادگیری زبان خصوصا اسپیکینگ انگلیسی پرداختیم. نکاتی قبل از یادگیری آن و روش های مختلف یادگیری این مهارت را معرفی کردیم در آخر هم کتاب هایی را برای افزایش نمره در بخش اسپیکینگ آزمون های انگلیسی زبان محبوب مثل آیلتس و تافل ارائه کردیم. امیدواریم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد و شما را در تقویت مهارت اسپیکینگ انگلیسی راهنمایی کند.

گردآوری شده توسط تیم تحریریه استاد کامران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *