7 مورد از مهمترین اصول یادگیری زبان انگلیسی

بروز رسانی شده در 21 اسفند1402

5 / 5. تعداد رای: 2

اصول یادگیری زبان انگلیسی

یاد گرفتن یک زبان جدید در ابتدا می تواند خیلی از افراد را سر در گم کند. زیرا هر زبانی شامل موارد بسیاری برای یادگیری است. از گرامر های ساده و پیش پا افتاده، تا گرامر هایی که حتی در زبان فارسی معادل نداشته و قابل ترجمه نیستند. حداقل هزاران کلمه ناشناخته که هر کدام شامل موارد املایی و ترجمه هستند. این موضوعات موجب به بهم ریختن ذهن افراد در ابتدای راه یادگیری زبان جدید می شود.

اما ما در این مقاله به بررسی اصول یادگیری زبان می پردازیم و در آن راهکار هایی برای موضوعاتی که مطرح شد بیان خواهیم کرد. پس اگر شما هم با موضوعات این چنینی دست و پنجه نرم می کنید و می خواهید یادگیری یک زبان جدید را شروع کنید اما اصول یادگیری زبان را بلد نیستید تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

نکاتی قبل از شروع یادگیری زبان جدید

زبان انگلیسی هم مانند هر زبان دیگری در 4 بخش خواندنی ، نوشتاری ، گوش کردن و گفتاری تقسیم می شود. مهم ترین نکته در آموزش زبان انگلیسی این است که بتوان این 4 بخش را همزمان با هم پیش برد. جدا کردن این بخش ها از یکدیگر باعث یادگیری ناقص می شود.
اینکه یادگیری یک زبان را با فیلم پیش ببرید بسیار مفید است زیرا با گوش کردن به دیالوگ ها و بازگو کردن آن ها و نوشتن کلمات و روخوانی کلمات همزمان هر چهار بخش مهارت های زبانی شما تقویت می شود. در ادامه به بررسی نکاتی که قبل یا هنگام یادگیری زبان باید به آن توجه کرد می پردازیم.

تعیین هدف

به جرات میتوان گفت از مهم ترین نکات در اصول یادگیری زبان انگلیسی تعیین هدف است. هیچ تفاوتی نمی کند هدف خود را روی کاغذ تعیین کنید یا درون ذهنتان فقط تعیین کنید ! بدون هدف گذاری نمی توان از اصول یادگیری تبعیت کرد. قطعا هر کسی از شروع به یادگیری زبان جدید هدفی دارد. قبل از شروع به یادگیری فقط کافی است یک لحظه به هدف خود در ذهنتان فکر کنید و مزایا و معایب آن را در نظر بگیرید.

سبک های مختلف یادگیری زبان

به گذشته خود رجوع کنید و بررسی کنید کدام سبک یادگیری در دوران تحصیلی خود بیشتر برای شما موثر بوده. برخی افراد با نوشتن موضوعات آن را فرا می گیرند. برخی دیگر راه می روند و بلند بلند با خود تکرار می کنند. هرکسی سبک یادگیری منحصر به فرد خود را دارد با مقدار کمی آزمون و خطا به راحتی می توانید سبک خود را پیدا کنید.

منابع یادگیری زبان

یکی از مهم ترین نکات در یادگیری زبان انگلیسی به صورت خودآموز، این است که به یک یا چند منبع اکتفا نکرده و تمامی نکات یک موضوع را در منابع مختلف از جمله وبسایت ها، فیلم ها، کتاب ها و حتی اگر دسترسی ندارید PDF کتاب ها را بررسی کنید تا چیزی را از قلم نیندازید.

تمرین منظم

ساختن یک برنامه ریزی هفتگی برای تمرین و تکرار بسیار مفید است چه برای یادگیری و چه مرور درس های گذشته. اما زیاد به خودتان سخت نگیرید زیرا با عقب افتادن از برنامه ای که روی کاغذ نوشته اید ممکن است انگیزه خود را از دست بدهید.

از اشتباهات خود نترسید و صبور باشید

مسیر یادگیری یک زبان در مواردی می تواند طولانی و سخت باشد. به همین دلیل در این مسیر صبر پیشه کنید کسی نمی تواند یک شبه یک زبان جدید را به طور کامل فرا بگیرد. قطعا در این مسیر اشتباهاتی نیز ممکن است بکنید.
این اشتباهات را به فال نیک بگیرید و از آن ها به عنوان فرصتی برای یادگیری استفاده کنید. این موضوع را فراموش نکنید که شما یادگیری یک زبان جدید را شروع کردید و حتی با اشتباه کردن در این مسیر خیلی جلو تر از افرادی هستید که در این مسیر پا نگذاشته اند.

انگیزه و یادگیری لذت بخش

از انگیزه دادن به خود غافل نشوید با یاد گرفتن هر کلمه جدید از آن استفاده کنید حتی اگر بی ربط به موضوع بحث در مکالمات تان باشد. این گونه با دریافت بازخورد های مثبت از سوی آشنایان انگیزه تان چند برابر می شود. روند یادگیری را کسل کننده نکنید. از فیلم ها و بازی هایی با زبان انگلیسی استفاده کنید و سعی کنید داشته های خود را بسنجید.

اینها نکاتی بود که توجه کردن به آن در هنگام یادگیری زبان انگلیسی بسیار مفید است. اما در ادامه به 7 مورد از مهم ترین اصول یادگیری زبان انگلیسی می پردازیم که اساسی ترین اصول در یادگیری یک زبان جدید است.

اصول یادگیری زبان انگلیسی

پیش تر نکات مهم هنگام یادگیری زبان را مورد بحث قرار دادیم و با چالش های آن نیز رو به رو شدیم. وقت آن است با اساسی ترین اصول یادگیری زبان و روش های مختلف یادگیری آن آشنا شویم. این اصول اکثرا با تایید کارشناسان در حوزه زبان معرفی شده و تحقیقات زیادی روی هر کدام از آن ها انجام شده است.

1. اصل اولویت صدا

اولویت صدا اولین اصل از اصول یادگیری زبان انگلیسی است. صوت های مختلف باید جایگاه خود را در طرح آموزش حفظ کنند. همچنین متن های صوتی به هیچ عنوان نباید به صورت مجزا ارائه شوند بلکه همزمان با عنوان شدن یک گرامر یا لغت جدید باید یک گوینده بومی آن را تلفظ کند تا با تلفظ و ریتم درست، آن موضوع را یاد بگیرید.
انگلیسی را فارسی یاد نگیرید !

هر زبان ریتم مخصوص به خودش را دارد. زبان انگلیسی مانند رودخانه ای جاری همیشه در جریان است و کلمات به صورت منقطع بیان نمی شود. این موضوع بسیار مهم است که از صوت های مکمل کتاب یا فیلم های زبان اصلی استفاده کنید تا با لهجه اصلی یک کلمه آشنا شوید. حتی استفاده از صوت های درون دیکشنری ها می تواند مفید باشد.

2. اصل ارائه زبان در الگوهای جملات پایه

به هیچ عنوان در ابتدا به فکر یادگیری جملات طولانی نیوفتید. بلکه جملات پایه را یاد بگیرید سپس خودتان با ترکیب جملات پایه و کوتاه جمله طولانی بسازید. تحقیقات نشان داده استفاده از زبان مادری بسیار در روند یادگیری موثر است. سعی کنید جملات کوتاه فارسی را به انگلیسی تبدیل کنید و بعد از آن جملات کوتاه انگلیسی را به جملات بلند تبدیل کنید.

3. اصل الگوهای زبان به عنوان عادات

توانایی واقعی زبان در سطح عادت است. فردی می تواند بگوید من به زبان انگلیسی تسلط دارم که تمامی الگو های زبانی را بلد باشد. الگو های زبانی جملاتی است که در مکالمات عادی بدون فکر کردن از آن ها استفاده می کنیم.
به عنوان مثال به محضی که با دوستمان تماس می گیریم ناخودآگاه می گوییم : سلام خوبی چه خبر. این یکی از الگو های زبانی است. یکی از اصول یادگیری زبان این است که ما الگو های زبان انگلیسی را بلد باشیم و از روی عادت از آن ها استفاده کنیم.

4. اصل تقلید

تقلید یک اصل مهم در یادگیری زبان است. هیچ زبان آموزی به تنهایی زبان را اختراع نکرده است. یک سخنرانی خوب نتیجه تقلید از الگوهای خوب است. یادگیری زمانی کامل می شود که شما بتوانید کلمات را درست مانند یک فرد بومی انگلیسی زبان ادا کنید. تقلید به دنبال تمرین فشرده به تسلط بر سیستم زبان کمک می کند.

5. اصل واژگان کنترل شده

یادگیری واژگان باید تحت کنترل باشد. اینکه صرفا تعدادی واژه را یاد بگیرید فایده چندانی ندارد بلکه باید واژگان در شرایط واقعی آموزش داده شوند. مثلا با نگاه کردن فیلم خیلی خوب متوجه می شوید که کارایی آن واژه در مکالمات چیست و معنای آن برای شما روشن می شود.

6. اصل الگوهای درجه بندی شده

آموزش زبان به معنای ایجاد سیستم جدیدی از عادات پیچیده است و عادت ها به آرامی به دست می آیند. بنابراین، الگوهای زبان باید به تدریج و در مراحل درجه بندی شده آموزش داده شود. به این معنی که هر عنصر یا الگوی جدید از زبان که می خواهید یاد بگیرید باید با استفاده از دانسته های قبلی باشد. به عنوان مثال از الگو ها یا واژگانی که قبلا یاد گرفته اید در جملات جدید استفاده کنید.

7. اصل انتخاب و درجه بندی

این اصل از اصول یادگیری زبان بر این ایده استوار است که درجه بندی آموزش از فردی به فرد دیگر متفاوت است و هر فرد باید محتویات و عناوین مربوط به هدف خود را سپری کند. البته دوره های آموزشی مختلف به طور کلی به سر فصل هایی پرداخته می شود که مورد انتخاب دانش آموزان است.
ما در مقاله ای به معرفی کتاب هایی پرداخته ایم که از این اصول یادگیری زبان پیروی می کنند پیشنهاد می کنیم سری با آن مقاله نیز بزنید.

سخن پایانی

پیروی کردن از نکات و اصول یادگیری زبان که بیان کردیم می تواند شما را در بحث یادگیری بسیار راهنمایی کند. امیدواریم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد و بتوانید از این اصول در زمان یادگیری زبان جدید استفاده کنید.

برنامه آموزش گروهی چله زبان
این یک برنامه عمومی رایگان است که هدف آن آموزش گروهی زبان در ۴۰ روز است .

اگر علاقمند به شرکت در این برنامه رایگان هستید میتوانید با پر کردن فرم زیر در خبرنامه چله زبان شرکت کنید و هرروز ایمیل های درس های این برنامه را دریافت کنید .

آخرین دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید